dr-servet-terziler

Esteworld’ün kurucusu Dr. Servet Terziler, çocukluk hayali olan doktorluk mesleğini yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Hayallerinin Peşinden Gitmek Başarıyı Getirir

Herkesin mutlu olacağı işi yapmasından yanayım. Çocuğum eğer bir işi yaparken mutluysa zaten başarı da peşinden gelir. Dolayısıyla kesinlikle yapmak istediği bir meslek seçmeli ve mutlu olmalıdır.

OKUYUCULARIN TANIMASI İÇİN TAM OLARAK BUGÜNE KADAR NE YAPTIĞINIZI KISACA ANLATIR MISINIZ?

1991 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldum ve şu anda çeyrek asrın üzerinde hekimlik tecrübem var. Ben doğduğum zaman biraz zor bir doğumla dünyaya gelmişim, ters doğmuşum; herhalde bu sebeple zor bir adam olmuşum, doğumdan belliymiş. Annemi çok zorlamışım, annem hep doğumumda çok zorlandığından fakat doğdu- ğum anda yüreğine müthiş bir sevgi dolduğundan bahseder. O sırada “Allah’ım doğan evladımın doktor olmasını nasip et” diye dua etmiş ve duası kabul olmuş. Anneciğime çok teşekkür ediyorum çünkü hekim olduğum için çok mutluyum.

servet-terziler

25 yıllık hekimlik hayatımda hep insanları mutlu etmek istedim. Tedavi olduktan sonraki insanların gözünde minnet duygusunu görebilmek ve onlara şifaya vesile olmak her zaman en büyük mutluluğum olmuştur. Her zaman hekimliğin dünya yüzündeki en özel mesleklerden biri olduğunu düşündüm. Hekimlik yaptığım zaman vücudum yorulsa da ruhum her zaman dinlendi, bu sebeple hiçbir zaman yorulduğumu hissetmedim. Çünkü bildiğim çok net bir şey var; insan sevdiği işi yaparsa, asla yorulmaz. Yaptığım iş- lere gelince; hem hekimlikte bireysel olarak hasta hekim ilişkilerinde bulundum, hem de muayenehane, klinik, hastane ve sağlık grubu kurup yönetiminde görev aldım. Hayatımın 25 yıllık döneminde değişik organizasyonlara imza attım. 2004 yılında, ortağımla birlikte Esteworld Sağlık Grubu’nun temellerini attık. 2004’te Bahçelievler’deki şubemizden sonra, 2007’de Altunizade’deki köşkümüzü, 2011 yılında Etiler’deki hastanemizi, 2015 yılında da Altunizade’deki hastanemizi açarak sağlık grubunu büyüttük. Türkiye’nin ilk ve tek plastik cerrahi hastanesini açtık ve plastik cerrahi sağlık grubu olarak şu anda Avrupa’nın bir numarası olarak çok şükür yolumuzda yürüyoruz.

Hedeflerimizin çoğuna şu anda kavuştuğumuz için çok mutluyum. Ve şu anda Etiler hastanemizde yine Avrupa’nın en büyük plastik cerrahi ve obezite hastanesini yapıyoruz. Umuyorum ki; Temmuz ayında açılacak olan ve Avrupa’nın bu alandaki en büyük hastanesini dünya dostlarımıza hizmet verir hale getirmiş olacağız. Hastalarına en doğru hizmeti verme aşkıyla çalışan 50’ye yakın plastik cerrahi, medikal estetik, cildiye ve diyet uzmanlarından oluşan dev bir kadromuz var. Esteworld markasını gerçekten omuzlayan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 600’e yakın çalı- şanımızla Esteworld Sağlık Grubu, dünya insanının estetiğini yapmaya, onları gü- zelleştirmeye devam ediyor.

servet-terziler-1

HAYATTA EN BÜYÜK HEDEFİM

Hayatta en büyük hedefim hayalim kurduğum Türk markasını dünya markası olarak görmek. Çünkü yıllardır hep dünyaya baktığımda, Amerikalıların bizim köfte ekmeğimizi bize farklı markalar ve isimler altında bize yediriyor olmaları bana ilginç gelmiştir. Bizim de harekete geçmemiz gerektiğini düşündüm. Amerika’nın en ünlülerinin ameliyatlarını önce ülkemizde sonra kendi ülkelerinde yapalım istedim. Çok şükür bu başarıya adım adım ilerliyoruz.

servet-terziler-4

AİLENİZİN HAYATTAKİ SEÇİMLERİNİZE ETKİSİ OLDU MU? NASIL BİR AİLEDE BÜYÜDÜNÜZ?

Zekayı Babamdan Cesareti Annemden Aldım

Mantık dolu, zekâ dolu bir anne; cesaret dolu, duygu dolu, yürek dolu bir baba, lider bir baba, gözü kara bir baba ile büyüdüm. Cesareti babamdan, zekâmı ise annemden aldığımı söyleyebilirim.

Annecim doğuştan etkisi olduğunu söyledim. Babama gelince, az konuşan bir adamdı fakat iyi bir liderdi. Lise son sınıfta, matematik fizik ve kimyam çok iyi olduğu için, aklım fikrim mühendislik mesleğindeydi. Kabataş Erkek Lisesi’nde parasız yatılı okuyordum. Orta sınıf bir ailemiz vardı. Ben de ailemi bütçesel anlamda yormadan, kazandığım parasız yatılı okulda okuyordum. Ortaokulun son sınıfında aileme parasız yatılı okulda okuyacağımı söyledim. İçimdeki sesi dinleyerek bir erkek lisesi olan Kabataş lisesine gittim. Kızlar da olmadığı için göz görmeyince gönül istemezmiş, ben de derslerime çalıştım. Kabataş’a iyi ki girmişim; bence dünyanın en iyi okullarından biri. Oradaki hocaların üzerimdeki emekleri çoktur. Yatılı okulda okumamın avantajları da müthiş. Bir erkeğin tek başına yatılı okulda okuması, özgüveninin gelişmesi açısından da çok önemli. Ailesinden kopup kendi ayakları üzerinde durma yeteneğini geliştiriyor. O nedenle, yatılı okulda okumak isteyen özellikle genç erkek evlatlarımızı bu kararlarında destekliyorum.

servet-terziler-2

Babacığım ben üniversiteye hazırlanırken hangi bölümü yazdığımı sordu. Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yazacağımı söyledim. Bana bu bölümü okuduktan sonra ne olacağını sordu. Bir şirkete girebileceğimi söyledim. Büyük şirkete girdikten sonra ne olacağını sordu. “Büyük mühendis olacağım” dedim. Büyük mühendis olunca ne olacağını sordu. “Projeler yapacağım” dedim. “Projeler yapınca ne olacak” dedi? Kime sunacağımı sordu. “Patrona” diye yanıtladım. “Peki patron projeyi beğenmezse ne yapacaksın” dedi. Yüzüm düştü. Böyle bir şeyi inanın beklemiyordum, cevap da veremedim. Arkasından “peki çok iyi bir doktor olsan, muayenehanene başbakan gelse, ne hissedersin” dedi. Çok mutlu olacağımı söyledim. “O halde git istediğin tercihi yap” dedi. Nurlar içinde yatsın, gittim tüm tercihlerimi silip, yeniden tercih yaptım ve tıp seçtim. Hayatımın ikinci dönemecinde yine babam devreye girdi. TUS denilen sınav esnasında beni yine yanına çağırdı. Nereyi tercih ettiğimi sordu. Fizik tedavi istediğimi söyledim. Bir de göz bölümü yazıyordum. Neden bu bölümleri istediğini sordu. Bu alanlarda nöbet olmadığını ve diğer bölümlere göre daha rahat olduklarını söyledim. Babam “senin için öncelik rahat olmak mı” diye sordu. Hayata bir kere geldiğimi, tıp okumaktan yorulduğumu, her zaman bu kadar yoğun olmaktan endişe ettiğimi söyledim. “Mis kokulu bebeklerle ilgilensen, senin ellerinde muayene olsalar, anne babalar senin sayende mutlu olsa ne düşünürsün” diye sordu. Bilinçaltıma verdiği güzel telkinle çocuk bölümünü yazdım ve çocuk hekimi oldum. Dolayısıyla rahmetli babam hayatımın iki dönemecinde çok etkili olmuştur. 1996 yılında uzman olduğum dönemden 2004 yılına kadar çok yoğun çocuk hekimliği yaptım. Başarılı olduğumu düşündüğüm bir muayenehane hekimliği dönemim oldu. Yaklaşık 20.000’e yakın kayıtlı çocuk hastam vardı. Hepsiyle ilgilenmek gerçekten benim için büyük bir nimet oldu.

BU İŞİ YAPMAYA NE ZAMAN KARAR VERDİNİZ? BUGÜN İSTEDİĞİNİZ YERE GELDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Esteworld’ü kurmaya 2004 yılında karar verdik. Bence şu an istediğim yere geldiğimi düşünmüyorum. Bireysel olarak Cenab-ı Hakkın bana verdiklerine sonsuz şükürler ediyorum. Yanlış anlaşılmasın ama markamız çok daha büyüyecek. Esteworld’ün şubelerini dünyanın en popüler şehirlerinde açıp markayı büyüttüğümüzde, o zaman Esteworld’ün hak ettiği yere geldiğini söyleyebileceğim.

servet-terziler-3

YAKIN ZAMANDA YAŞADIĞINIZ İLGİNÇ BİR ANINIZ VAR MIDIR?

2 hafta önce başka bir şubemden VIP saç ekimi ve robotik cerrahi için eğitime gelen arkadaşlarım vardı. O gün peş peşe yarım saat içinde üç tane kontrol hastam geldi. Birinci hastam saç ekimi yaptığım, Ankara’dan gelen bir misafirimdi. Altıncı ayındaydı ve sonuç o kadar muhteşem, o kadar başarılıydı ki; neredeyse boynuma sarılıp elimi öpecekti. Ardından ikinci hastam geldi. 68 yaşında Türkiye’nin en ünlü avukatlarından biriydi gelen. Daha dördüncü ayında saçları neredeyse daha önce saçsız olan tepe kısmını kapatmıştı. O beyefendi de o kadar mutluydu ki. Ekip büyülendi elbette. Ardından son kontrol hastam geldi. Dubai’den gelen bir misafirdi. Onun da altıncı ayıydı ve sonuç gerçekten muazzamdı. Yani üçte üç sonuç almıştık. Ekip alınan sonuçların başarısı karşısında çok mutluydu, elbette ben de o gün inanılmaz bir mutluluk yaşamıştım.

ÇOCUKLARINIZ SİZİN YAPTIĞINIZ İŞİ YAPSIN İSTER MİYDİNİZ?

Herkesin mutlu olacağı işi yapmasından yanayım. Çocuğum eğer bir işi yaparken mutluysa zaten başarı da peşinden gelir. İstediği bir meslek seçmeli ve mutlu olmalıdır.

www.drservetterziler.com

Instagram (@drterziler)

Facebook (@drterziler)

Twitter (@drterziler)

Olala Life/Haziran 2017