Diyet, egzersiz, sağlıklı bir yaşam tarzına rağmen erimeyen yağlara liposuction yöntemi ile veda edebilirsiniz!

Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet, egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şart… Ancak bu şartları yerine getiren kişilerde bile kaybolmayan inatçı yağ birikmeleri olabilmektedir. Özellikle karın, bel, kalça, uylukların iç ve dış tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir. Bu duruma çözüm liposuction ile sağlanabilmektedir.

Liposuction, deri altında toplanan yağ birikimlerinin vakum ve ince kanüller kullanılarak alınması yöntemidir. Liposuction için ideal hasta, yeterince diyet ve egzersize rağmen belli bölgelerdeki yağ dokularını eritemeyen hastalardır. Liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Liposuction yöntemi uygulandıktan sonra vücut bu bölgeleri tekrar eski haline getirecek şekilde yağ hücreleri oluşturamaz. Dolayısı ile sonuç kalıcıdır.

NASIL UYGULANIR?

Liposuction, 2-3 mm uzunluğunda küçük kesiler yolu ile yapılır. Kesiler çok küçük olduğu ve katlantı bölgelerinde gizlendiği için ameliyat sonrası dönemde herhangi bir kesi izi göze çarpmaz. Ameliyat bölgesi, özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Kanüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlanır. Kanüller yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların uzaklaştırılması işlemi yapılır. Vakum aracılığıyla yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut konturu ve düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder.

YÖNTEMLER ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Vaser liposuction yönteminde fazla yağ dokusu kanülden yayılan ultrason dalgalarıyla parçalanır ve vakum yardımıyla emilir. Laser liposuction, lazer ışınıyla, Invasix ise radyofrekans dalgalarıyla yağları yakmaya yardımcı olmasının yanı sıra bu işlemlerde deride belirgin bir sıkılaşma etkisi görülür.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME NE KADAR SÜRER?

Ameliyattan sonra hastaların liposuction uygulanan bölgede 3 hafta süreyle  korse kullanmaları önerilir. İyileşme, yavaş ilerler. Liposuction sonrası bacaklarda venöz pıhtıların oluşumunu önlemek için cerrah olabildiğince çabuk ayağı kalkmayı öğütler. İşe ne zaman dönüleceğini yapılan ameliyatın büyüklüğü, hastanın kendini nasıl hissettiği ve doktorun önerileri belirler. 1-2 ay içinde şişlik ve renk değişikliklerinin çoğu ortadan kalkarken, bir miktar şişliğin kaybolması 6 ayı bulabilir.

Kaynak: Esteworld Magazine 17. Sayısı