Ozon gazı, dolaşım bozukluklarından viral hastalıklara ve romatizmaya kadar birçok hastalıkta yardımcı tedavi olarak kullanılıyor ve başarılı sonuçlar veriyor. Anti-aging amacıyla da kullanılan ‘Ozon Terapi’, Türkiye’de de ünlü sanatçı, iş adamları ve siyasetçilerin favorisi… 

Yurt dışında “Kan yıkama” olarak da bilinen ‘Ozon Terapi’, ABD’den Japonya’ya dünyanın pek çok ülkesinde uygulanıyor. Ozon Terapi‘yle kendini daha genç hisseden, 80 yaşında dağa çıkan, hatta cinsel gücünü artıranlar var. 1. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından keşfedilen, yurt dışında oldukça pahalı olan bu yöntem, Türkiye’de pek bilinmiyor ve az sayıda doktor tarafından uygulanıyor. ‘Majör Otohemoterapi’ adıyla bilinen yöntemde 50-100 cc kadar alınan kana ozon oksijen karışımı uygulanır ve kan vücuda geri verilir. Yaklaşık 10 seanslık kürler halinde uygulanan yöntem haftada 1-2 seans olarak yapılır.

Ozon Terapinin Etkileri Nelerdir?

Anti-aging:

Antioksidan sistemin ozon ile aktive edilmesi vücudun yaşlanma karşıtı sistemlerinin çalışması anlamına gelir. Yaşlanma ve yaşlanma etkilerinin yavaşlatılması, bedensel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı, zinde olma hali ozonun getirdiği yararların bir özetidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı direnç kazandıran Ozon Terapi yöntemi, hücrelerde oksijeni artırarak yaşlanmayı geciktirir ve kronik yorgunluk sendromuna iyi gelir.

Bağışıklık güçlenmesi:

Ozon tedavisiyle birlikte artan vücut direnci ve güçlenen bağışıklık sistemi sayesinde çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığı azalırken, hastalıkların da kısa sürede atlatılması mümkün olur.

Kronik yorgunluk:

Çağımızda birçok kişinin ortak derdi olan sürekli yorgun, bezgin hissetme durumu ozon yardımıyla giderilebilir. Ozonun verdiği etkiyle yorgunluğa neden olan kimyasal reaksiyonların önüne geçilmeye çalışılır. Yüksek enerjili oksijen, insanların kendilerini zinde ve sağlıklı hissetmelerini sağlar.

Zayıflama:

Ozonun en bilinen etkilerinden bir tanesi de metabolizmanın uyarılmasıdır. Ayrıca ozonun yağ içine uygulanmasıyla yukarıdaki iyi etkilere ek olarak bölgesel incelme de sağlanabilmektedir. Ayrıca özellikle ozonun içeriği olan yüksek enerjili oksijen sayesinde sarkmalarda toparlanma olmakta; özellikle selülitli bölgelerde birkaç seans içinde belirgin düzelme görülmektedir.

Kronik hastalıklar:

Yapılmış olan çalışmalar ozon tedavisinin şeker hastalığında, Multiple Skleroz gibi otoimmun hastalıklarda, Hepatit C ya da B’ye bağlı kronik karaciğer hastalıklarında, yaşlılığa bağlı unutkanlık, hafıza kaybı gibi rahatsızlıklarda, cilt hastalıklarında ve bağırsak hastalıklarında başarıyla kullanılabildiğini göstermektedir. Kullanımı gittikçe yaygınlaşan ozon tedavilerinin bir başka kullanım alanı ise kanserlerde vücudun kendini iyileştirme kapasitesinin desteklenmesidir.