robotik-sac-cerrahisini-5-soruda-taniyin

Robotik Saç Ekimi; otomasyon özelliği, benzersiz hassasiyeti ve hızı ile saç ekimine yepyeni bir soluk getirdi! Hem güvenli hem de konforlu olan bu uygulama, FDA onaylı.

İşte saç ekiminde ezberleri bozan uygulama Robotik Saç Cerrahisi hakkında tüm sorularınızın cevabı…

  • Robotik Saç Cerrahisi Nedir?

Robotik saç cerrahisi; robot yardımı ile, dikkatli bir şekilde, otomatik olarak sağlıklı saç köklerinin toplanması, ekim yapılacak alandaki kanalların yine otomatik olarak açılması ve bu açılan kanallara köklerin manuel olarak yerleştirilmesi işlemidir.

  • Dünyada Saç Ekim Robotunu Hangi Ülkeler Kullanılıyor?

Saç naklini hatasız şekilde gerçekleştirmeyi hedefleyen saç ekimi robotu Japonya, ABD ve İngiltere gibi ülkelerden sonra Türkiye’de Esteworld’de uygulanıyor.

  • Saç Ekim Robotu Nasıl Ekim Yapar?

Robotik saç ekiminde ilk adım olarak donör bölge hazırlanır. Saç ekimi robotunun toplayacağı foliküler ünitlerin bulunduğu bölge işaretlenir. Ardından donör bölge saç uzunluğu 1 mm’yi geçmeyecek şekilde tıraş edilir. 1 mm robotun foliküler ünitleri tanıması ve takip etmesi için gereken ideal uzunluktur. Daha sonra donör bölgeye anestezi uygulanır. Hasta robotun bulunduğu odaya alınarak hazırlanır. Robotlu sistemin koltuğu hastanın işlem esnasında rahat etmesi ve saç ekim robotunun donör bölgede rahat çalışmasını sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Hasta rahat edeceği şekilde konumlandırıldıktan sonra robotun gergi aparatı hastanın donör bölgesine yerleştirilir. Gergi aparatı, foliküllerin toplanacağı bölgeyi gererek sabitlemeye yarar. Gergi aparatındaki kayışlar hastanın başının hareket etmesini engellediğinden, robotun hassas bir şekilde çalışması sağlanarak hata payı azaltılmış olur. Robotu kullanan operatör bir tuşa basar ve robotik kolun otomatik olarak konumlanmasını sağlar. Operatör, bilgisayar ekranındaki sanal baş üzerinden saç ekim robotunun işlem adımlarını takip edip, robotun aparatlarını konumlandırır. Bu şekilde saç köklerinin alınacağı bölgeler ve bir sonraki gergi aparatının yerleştirileceği yerler belirlenmiş olur. Diğer bir tuşa basıldığında ise robot, gergi aparatı üzerinde yer alan referans işaretlerini görür ve algılar. Bu süreç sayesinde saç ekim robotu her bir foliküleri algılar ve alacağı bir sonraki foliküllere otomatik olarak karar vermiş olur.

Bu işlem sonrasında robot foliküler ünitleri toplamaya başlar. Robot alacağı kökleri otomatik olarak tanır ve homojen dağılımla işlem yapar. Ancak bilgisayar başındaki operatör de dilerse müdahalede bulunabilir. Kök toplama aşamasının ardından kanalların açılma aşamasına geçilir. Kanalların açılma aşaması da robot tarafından sağlıklı saç köklerine zarar vermeden yapılır. Saç ekimi robotu, her türlü hareketi takip edebilecek şekilde üretildiğinden ve aparatlarında sensör bulunduğundan, sensörün hasta ile teması durumunda robot otomatik olarak mekanizmasını geri çekerek başlığı hastadan uzaklaştırır. Bu da robotun oldukça güvenli çalıştığının bir göstergesidir. Operatör, işlem boyunca robota komut vermek için bir kumanda kullanır. Bu kumanda, işlem sırasında gerekli görülmesi durumunda ayar değişikliği yapmak için de kullanılır. Delgi mekanizması çalışmaya devam ederken operatör de açılan foliküler ünitleri toplayabilir.

  • Robotik Saç Cerrahisinin Farkı Nedir?

Saç ekimi robotu, saçların çıkma yönünü hesaplayarak işlem yaptığından hata payı minumumdur, sonuçlar doğaldır. Saçlar istenilen şekle sokulabilir. Özel büyüteci sayesinde foliküler birimde 10.000 kat büyüme sağlayarak hata payını en aza indirger.

Donör bölgedeki dökülmeme özelliğine sahip sağlıklı saç köklerinden maksimum seviyede yararlanılır. Donör bölgedeki sağlıklı saç kökleri kullanılarak, dökülmeme özelliğine sahip bu saçlardan maksimum seviyede faydalanılır. Saç ekim robotu saç köklerini homojen bir şekilde toplarken ve kök hücreye hiçbir şekilde zarar vermez. Saç ekimi robotu, saç kökü kırılmasını minimuma indirir. Yine kanalların açılma aşamasını sağlıklı saç köklerine zarar vermeyecek şekilde yapar.

Robotik saç ekiminde dikiş izi yoktur. Saç ekim robotu kök toplama aşamasını homojen bir şekilde yaptığı için ense bölgesinden köklerin toplandığı belli olmamaktadır.

Bir seansta alınabilecek tüm sağlıklı saç kökleri alınıp ekilebildiği gibi, ikinci seans ertesi gün de yapılabilir.

Robotik saç ekimi var olan sağlıklı saçları korur, herhangi bir zarar vermez.

Robotik saç ekimi sonrası süreç diğer saç ekimi yöntemleri ile aynıdır. İşlem sonrası saçların nasıl korunması gerektiği ve nasıl yıkanacağı ile ilgili doktorun verdiği talimatlara uyulmalıdır.

robotik-sac-ekimi-farklari

 

  • Robotik Saç Cerrahisi Sonrası Nasıl Görüneceksiniz?

Robotik saç cerrahisi işlem öncesi saç ekimi doktoru tarafından kişiye özel saç tasarımı oluşturulur. Her bir bölgedeki greft sayıları hesaplanır. Saç yönü ayarlanarak, gerçekçi saç çizgileri çizilir. 3D model oluşturulabilmesi için kişinin 5 farklı açıdan fotoğraf çekimi yapılır. Robotlu saç ekimi öncesi ve sonrası simülasyonları oluşturulur. Kişiye özel saç tasarımı sisteme transfer edilerek, bu tasarım üzerinden robotik saç cerrahi işlemi yürütülür.