robotik-sac-ekimi

Modern çağın en faydalı getirilerinden biri olarak karşımıza çıkan robotik cerrahi; sağlık sektöründe birçok operasyona öncülük ettikten sonra, saç nakli tedavilerinde de başarılı sonuçlar sağladı.

Peki klasik saç ekimi denilen FUE yöntemi ile robotlar ile gerçekleştirilen yeni nesil saç nakli sistemi “Robotik Saç Cerrahisi” arasındaki farklar nelerdir? Türkiye’de sadece Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu tarafından gerçekleştirilen robotik saç ekiminin klasik saç ekiminden farklarını sizler için derledik.

Robotik Ekim

1. Robotik Cerrahi, Hata Payını Minimuma İndirir

Saç ekim robotu, doktorlar tarafından manuel olarak gerçekleştirilerek yapılan klasik saç ekimi yöntemlerindeki olası hata payını, göz yanılgısını, dikkat ve hassasiyeti minimuma indirir. Klasik saç ekiminde saçların çıkma yönü tamamen ekimi yapan uzmanın özen, dikkat ve tecrübesine bağlıdır. Ancak robotik saç ekiminde durum böyle değildir. Saç ekim robotu; akıllı algoritmaları sayesinde saç kökleri arasındaki boşluk, saçların çıkma yönü ve açısı, derinliği gibi parametreleri otomatik olarak algılar ve özel büyüteci vasıtasıyla foliküler birimi görüntülemede 10.000 kat büyüme sağlayarak hata payını ortadan kaldırır.

sac-ekim-robotu

2. Saç Ekim Robotu, Mevcut Saçlara Zarar Vermez

Saç ekim robotunun bir diğer önemli avantajı ise saç köklerini toplarken mevcut sağlıklı saçlara herhangi bir zarar vermemesidir. Donör bölgedeki sağlıklı saç kökleri kullanılarak, dökülmeme özelliğine sahip bu saçlardan maksimum seviyede faydalanılır. Saç ekim robotu, saç köklerini toplarken kök hücreye hiçbir şekilde zarar vermez.

Robotik saç cerrahisinde robotun 1 saniyede yaklaşık olarak 400, 1 dakikada yaklaşık 4000’in üzerinde fotoğraf çekme yeteneği sayesinde saç kökü ve saçın olduğu en ufak yerlerde yanlışlıkla kanal açılması önlenebilmektedir. Bu da şu anlama gelir: Robotik saç cerrahisi, ara ekimlerde ve sıklaştırma ekimlerinde mevcut saçlara zarar vermez.

Diğer klasik yöntemlere oranlara greft sayısı olarak daha az greft temin edilir, ancak diğer tekniklere oranla daha çok verim alınır. Çünkü robotik saç cerrahisinde robot yardımıyla alınan köklerin kırılma ihtimali çok düşüktür.

sac-tasarimi

3. Robotik Saç Cerrahisi ile Kişiye Özel Saç Tasarımı 

Robotik saç ekimi teknolojilerinden biri de, işlem öncesinde kişiye özel saç tasarımı yapılmasıdır. 3D modelin oluşturulabilmesi için 5 farklı açıdan fotoğraf çekimi yapılarak, fotoğraflar sisteme yüklenir. Saçların arasındaki boşluklar ve saç kalınlığı saptanır. Sıklaştırma yapılacak alan ve saç çizgisi belirlenir. 3D teknolojisi ile fotoğraflar üzerinden kişinin saç ekimi için kaç köke ihtiyaç duyulduğu, saç çizgisinin nereden başlayacağı ve ekim sonrasındaki olası sonuçları ile kişinin saç ekimi sonrasındaki görüntüsü belirlenmiş olur.

Klasik saç ekimi yöntemlerinde, saç ekimi sonrasında sahip olacağınız yeni görünüm tamamen saç ekimini gerçekleştiren uzmanların değerlendirmesine bağlıdır.

sac-ekim-robotu-esteworld-2

4. Robotik Saç Ekimi ile Daha Kısa Sürelerde Ekim

Robotik saç ekimi ile toplanan tüm sağlıklı saç kökleri, tek seansta ekilebildiği gibi, ikinci seans ertesi gün de yapılabilir.

Klasik FUE saç ekiminde, bir seansta yaklaşık 1.000 – 3.500 greft yani 2.500 – 10.000 arası saç teli nakledilir. Birden fazla seansa ihtiyacı olan kişilerde iki seans arası ortalama 6-8 ay beklenebilir.

robotla-sac-ekimi

5. Hızlı İyileşme ve Hasarsız Saç Ekimi Deneyimi

Robotik saç ekimi sonrası ense bölgesinin iyileşmesi, klasik saç ekimi yöntemlerine göre çok daha hızlıdır. Çünkü saç ekim robotu, dokuyu minimal şekilde etkiler.
Ek olarak, kanal açma sırasında cilt altına serum verilmediği için operasyon sonrasında gözlerin veya alnın şişmesi gibi komplikasyonlar oluşmaz.
Konuyla ilgili “Robotik saç cerrahisinin klasik saç ekiminden farkı nedir?” videomuzu izleyebilirsiniz: