saglik-ayaktan-baslar

SAĞLIKLI BİR BEDENİ, SAĞLIKLI AYAKLAR TAŞIR

Modern hayat bize konfor sunar, ancak doğal yapımızın bozulmasına da sebep olur. Gün boyunca yürünen zeminler, parke, taş, asfalt, kaldırımlar, sokaklar ve doğal olmayan birçok zemin ayaklara zarar verir. Toprak, kum, çimen gibi doğal zeminlerin tamamı yumuşaktır, ayak formuna uygun zeminlerdir. Dolayısıyla ayaklar doğal olmayan zeminlerde zorlanır ve yıpranır.

Sağlıklı, estetik el ve ayaklara sahip olmak artık eskisi kadar zor değil. Esteworld, dünyada yaygın olan ancak ülkemizde çok yeni olan medikal el&ayak bakımları ile sağlık ve estetiği aynı konseptte buluşturdu. Hem ayak sağlığınızı koruyacak hem de güzel ve hoş görünmelerini sağlayacaksınız.

MEDİKAL EL&AYAK BAKIMI NEDİR?

Tıbbi cihazlar kullanılarak yapılan, et pensi, makas gibi kesici aletler olmadan öncelikle sağlığınızı ve estetiğinizi ön planda tutan özel bir bakımdır. Esteworld’de yapılan bu uygulama, tıpkı Avrupa’da olduğu gibi podoloji sistemi ile uygulanır. Avrupa’da yıllardır yasak olan ve ülkemizde ilkel yöntemlerle yapılan manikür-pedikür uygulaması, Esteworld’de podiatri biriminde son sistem cihazlarla ve profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır. 3 haftada bir yapılan seanslarla kişi sağlıklı ve estetik el ve ayaklara sahip oluyor.

PODOLOJİ NEDİR?

Podoloji yurt dışında çok çeşitli sistemlerle geliştirilmiştir yalnızca ülkeler bazında farklılıklar vardır. Ancak temeli ayak bilimidir diyebiliriz. Mesleğin çıkış noktası diyabet hastalarının ayaklarında sorunların meydana gelmesi ile başlayıp herkes için kullanılabilen bir uygulama haline gelmiştir. Beş yüz yılı aşkın bir geçmişe dayanır. Kişinin ayak sağlığını korumak için ayak bakımlarının özel eğitim almış uzman tarafından yapılması gerekir. Kişinin de evde yapması gerekenler konusunda uzmanlarca bilgilendirilmesi gerekir.

PODİATRİ BÖLÜMÜNDE YAPILAN UYGULAMALAR NELERDİR?

-Medikal el&ayak bakımı, (tırnak kesimi, tırnak yüzeyinin temizlenmesi, derideki sertleşmiş tabakaların giderilmesi ve nemlendirilmesi)

-Diyabet ayak bakımı,

-Nasır bakımı,

-3TO Tel sistemi ile batık tırnak tedavisi,

-Orthonoxyı uygulaması, (şekli bozulmuş tırnakların, batıkların giderilmesi için tırnağa takılan tel sistemi)

-Gryphotic (kalınlaşmış) tırnakların inceltilmesi ve dizayn edilmesi,

-Çatlak topuk bakımları,

-Lazerli tırnak mantarı tedavisi,

-Deri sertleşmelerine yönelik bakımlar,

-Terleyen ayak bakımları,

-Destek malzemelerin uygulanması, (tabanlık, slikon vs…)

BATIK TIRNAKLARDAN TAMAMEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Cerrahi müdahale gerekmeksizin batık tırnaklara basit bir yöntemle 3TO tel sistemi ile tel takılarak tırnağa bir form verilir tırnak yatakları yeniden şekillendirilir. Zamanla tırnak o formu kabul eder. 3TO tırnak teli sistemi kişinin yaşam tarzında hiçbir kısıtlama yapmaz. Tel takıldığı an itibariyle kişi günlük hayatındaki her türlü aktivitesine devam edebilir. Tel sistemiyle batık tırnaklar ağrısız ve acısız %98 oranında tamamen düzeltilir.

BATIK TIRNAK TEDAVİSİNDE YAŞ ÖNEMLİ BİR FAKTÖR MÜDÜR?

Hayır önemli bir faktör değildir. Batık tırnak genellikle yanlış kesim ve darbeye bağlı olarak ortaya çıkar. Bilinçsiz yapılan kesimlerle, çocuklarda da çok sık görülen bir vakadır. Çocuklar için tel yapısı daha farklı olan çocuk tellerini kullanıyoruz. Esteworld’de 3-90 yaş arası batık tırnak işlemi yaptıran hastalar mevcuttur.

NASIR ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?

Öncelikle nasırın neden olduğu baskı tespit edilir, sonrasında nasır bölgesindeki ölü tabakalar tıbbi cihazlar desteğiyle ortadan kaldırılıp, temizlenir. Sadece ölü tabakada işlem yapıldığı içim acı hissedilmez. Baskının oluştuğu bölge çeşitli aparatlarla korunmaya alınarak tekrar oluşması engellenir.

MANTAR RAHATSIZLIĞI BULUNAN TIRNAKLARA NE TÜR BİR UYGULAMA YAPILIYOR?

Mantar ya da çeşitli nedenlerden kalınlaşmış tırnakların tek seansta görünümü düzeltilir, sonraki seanslarda ise kalınlığın artmaması ve tırnağın estetik görünmesini sağlamak için onycolit jel sistemi uygulanır. Düzenli yapılan bakımlarla tırnak tekrar kalınlaşmaz ve deforme olmaz.

DİYABET HASTALARININ AYAK BAKIMI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Diyabetli ayaklarda dolaşım bozukluğundan dolayı his kaybı oluşur. Hastalar acıyı hissetmekte zorlanır ya da hiç hissetmezler. Bu nedenle medikal el ayak bakımda kesici makas ve pens kullanılmadan tıbbi cihazlarla bakımı yapılır. Diyabetli hastaların ayaklarında oluşan tırnak kalınlaşması, deri sertleşmesi, çatlak topuk ve mantar problemlerine çözüm getirilir. Özel bir bakım isteyen diyabet hastalar için, bu bakım oldukça faydalıdır ayaklarındaki sorunların oluşmamasında önemli ölçüde koruma sağlamış olur.

UYGULAMA KADIN YADA ERKEK FARK EDİYOR MU?

Hayır fark etmiyor. Bu hem sağlık için hem de kişisel bakım için önemli bir unsur. Temiz ve bakımlı olmak kişinin özgüvenini de etkilediği için, medikal el ve ayak bakımının önemi burada öne çıkıyor.

ÇATLAK TOPUK BAKIMLARI NASIL YAPILIYOR?

Derinin kuruması ve nasırlı tabakalar çatlakların oluşmasına neden olur. Çevremizde üç ayaktan ikisinde topuk çatlağı görülür. Çatlak derinleşirse acı, kanama ve iltihaplanma olabilir. Bu çatlak tedavisi için önce fazlalığı oluşturan nasırlaşmış tabaka cihazlarımız yardımıyla profesyonelce alınarak basınç azaltılır ardından özel kremler sürülür. Düzenli bakım, nemlendirici ve gerekirse uygun tabanlık kullanımı çatlaklar kontrol altına alınır.