yeni-gozdemiz-hindistan-cevizi

Bir zamanlar sadece tatlılarda süsleme olurdu, son günlerde adını çok sık duyar olduk. Hindistan cevizi yağı, sütü, hatta meyvesi… Onu bu kadar favori yapan özelliklerine bir göz atalım dedik.

Hindistan Cevizi tropik iklimde yetişen ve meyvesi yenen bir palmiye türü. Anne sütünde bolca bulunan laurik asit ile antioksidan etkisi olan polifenoller açısından zengin bir meyve… Yüksek oranda doymuş yağ içeriyor. Ancak bu yağ kelimesi sizi korkutmasın, çünkü yüzde 50 oranındaki laurik asit ihtiva ederek yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyesi de dâhil olmak üzere çeşitli kalp problemlerinin önlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca; gribal enfeksiyon, kızamık, herpes, hepatit, SARS ve diğer birçok hastalığın nedeni olan virüslere karşı direnç sağlıyor.

CİLT BAKIMINDAN YEMEK TARİFİNE

MAKYAJ TEMİZLEYİCİ: Suya dayanıklı maskaraları bile pamuğa koyduğunuz bir parça Hindistan cevizi yağı ile kolayca temizleyebilirsiniz. Üstelik yağ bezesi ve sivilce oluşmaz.

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLER: 1 bardak suya 1 çay kaşığı ekleyin ve gargara yapın. Ağızdaki zararlı bakterileri yok ederken ferah bir koku verdiğini anında hissedeceksiniz.

NEMLENDİRİCİ: Vücudunuz için müthiş bir nemlendirici niteliğindedir. Her banyodan sonra tüm vücuda uygulayabilirsiniz.

ÇATLAK ÖNLEYİCİ: Tamamen doğal olanları tercih ederek hamilelik boyunca oluşabilecek çatlakları önleyebilirsiniz.

SAÇ BAKIMI: 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını 1 adet b12 ampul ile karıştırıp dipten uca saçlarınıza yedirin. Saçlarınızı streç film ile sarın ve 4 saat bekledikten sonra saçı ıslatmadan şampuanlayıp durulayın. Haftada bir uygulayacağınız bu bakım ile saçlarınız daha sağlıklı görünecek ve hızla uzayacaktır.

AROMALI KURABİYELER: Yaptığınız tatlılara yağ yerine Hindistan cevizi yağı kullanın. Trans yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğu gibi aroması sayesinde lezzetli kurabiyeler ve kekler yapabilirsiniz. Ayrıca salatalarınızın üzerine de dökebilirsiniz.

Kaynak: Esteworld Magazine 17. Sayısı