yurt-disindan-yilda-10-bin-hasta-agirliyoruz

Dünyada 30’dan fazla ülkede ofisi bulunan ve 100’den fazla ülkeden danışan ağırlayan Esteworld Sağlık Grubu, Avrupa’nın en büyüğü unvanını taşıyacak obezite cerrahisi hastanesini de altı ay içinde bünyesine katıyor.

Tıp alanında gelişmiş teknolojiyi nitelikli personel ile harmanlayan Türkiye, dünyadaki birçok ülkenin önünde ilerliyor. Esteworld Sağlık Grubu da bu alanda ülkenin öncü kurumları arasında bulunuyor. Ülkeye giren turist sayısının azaldığı son iki yılda, yabancı danışan sayısını yüzde 15 artıran Esteworld’un danışanlarının yüzde 60’ı yurt dışından geliyor. Esteworld Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Tuncer konuyla ilgili soruları yanıtladı.

10 yılda estetik için gelen turist ne kadar arttı?

Özellikle son 10 yılda yapılan yatırımlara paralel olarak Türkiye, dünya sağlık turizmde öncü konumda ve ilk beşe oynuyor. Sağlık turizmi içinde en büyük payı ise estetik ve diş tedavileri alıyor. Son 10 yılda gözlemlenen artış ise 3’e 10 oranında. Esteworld olarak biz de yurt dışından yılda 10 bin hasta getiriyoruz.

Gelen hastalar daha çok hangi operasyonları yaptırdı?

Yurt dışından gelen 10 bin danışanın yaklaşık yarısı saç ekimi, yarısı estetik uygulamalar için geliyor.

Son iki yılda turist sayısı azalırken sizde durum nedir?

Ülkemiz için sıkıntılı bir yıl oldu ama buna rağmen biz sağlık turizmi yapıyoruz. Bütün oteller müşteri kaybederken biz danışan sayımızı %15 oranında arttırdık. Aylık bazda baktığımızda ise; her ay değişen bir rakam olduğu için kesin bir sayı vermek zor ama hedefimizin %60’ını yurt dışı danışanlarımızdan temin ettiğimizi söyleyebiliriz. 2017’de de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Güzel bir yıl olacağına inancımız tam.

Türkiye’yi niye tercih ediyorlar, daha çok hangi ülkelerden geliyor?

Türkiye sağlık konusunda pek çok ülkeden ileride. Son teknoloji kullanılıyor ve hekimlerimiz çok deneyimli. Önceleri yabancıların Türkiye geliş nedeni uygun fiyat iken, günümüzde hekimlere ve teknolojiye duyulan güven başta geliyor. Estetik cerrahisi ülkemizde en üst düzeyde. Türkiye, kendi ülkelerine göre daha kaliteli ve daha uygun bütçeli. Geldiklerinde tatil de yapabiliyorlar. Robotik cerrahiyi üreten ülke Amerika ama bize Amerika’dan dahi saç ekimi danışanı geliyor. Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere, Körfez ülkeleri, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Dubai, Balkan ülkeleri, Rusya ve Türkiye Cumhuriyetleri başta olmak üzere 30’dan fazla ülkede ofisimiz var, 100’ün üzerinde ülkeden danışan ağırlıyoruz. Bu ülkelerin genellikle en elit, varlıklı kişileri ülkemize geliyor. Özellikle Körfez’den prensler ve veliaht prensler kurumumuzdan hizmet alıyor.

Estetik turizminde Türkiye’nin dünyadaki yeri nerede?

Siyasi sıkıntılara rağmen Avrupalılar estetik için Türkiye’yi tercih etmeye devam ediyor. Güzelleşmek için Türkiye’ye geliyorlar. 2017’nin ilk aylarında sektördeki %20’ye varan artış da bunun göstergesi. Estetik sektöründe ülke bazında genel dağılıma baktığımızda %65 ile Ortadoğu başta geliyor. Avrupa’dan ise en çok Almanya ve Hollanda Türkiye’yi tercih ediyor. Esteworld olarak yurt dışı temsilciliklerimiz aracılığıyla hizmet veriyor ve ülkemize danışan getiriyoruz. Türkiye’nin ve bizim tercih edilmemizden gurur duyuyoruz. Ülkemize ve ülkemizin geleceğine çok güveniyoruz, bu nedenle ülkemize yatırım yapıyoruz. Yurt dışından insanları ülkemize getirerek döviz girişi sağlıyoruz. Bununla da kalmayıp ülkemizin güzelliklerini anlatarak ülkemizin tanıtım çalışmalarına katkıda bulunuyoruz.

Türkiye içindeki hacminiz nedir?

Ülkemizden yılda yaklaşık 5 bin danışan ağırlıyoruz. Günde 40-50 arası toplam ameliyat sayısına ulaşıyoruz. Ek binamızın açılması ile bu rakamın artmasını hedefliyoruz.

NİTELİKLİ EKİP VE ÜST DÜZEY TEKNOLOJİ

Estetik turizmi gelişirken sektör kendine nasıl bir yatırım yaptı?

Sağlık turizminin gelişimi için uygulanan teşvikler ile devlet desteği de veriliyor. Sektör temsilcileri yıllar içinde teknolojiyi yakından takip ederek ilk uygulayıcısı oluyor. Estetik sektörü de bunların başında geliyor. Biz de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Etiler Hastanesi’ni büyütmek için yaptığımız yatırım 20 milyon dolar. Yurt dışı ofislerini açmaya devam ediyoruz. Altı ay sonra metabolik cerrahi ve obezite ek binamız da hizmete giriyor. Teknolojimizi sürekli güncelliyoruz. Değişen ve gelişen teknoloji ile medikal estetik (ameliyatsız gençlik güzellik) cihazlarımız sürekli güncelleniyor. Örneğin; Türkiye’de sadece kurumumuzda saç ekim robotu var. Esteworld üst düzey teknoloji ile yetkin ve nitelikli ekibi bir araya getiren, multidisipliner bakış açısı ile estetik ve plastik cerrahi, obezite cerrahisi alanında branşlaşmış sağlık hizmetlerini sunuyor.