BAZAL METABOLİZMA ÖLÇÜMÜ

Bazal Metabolizma Ölçümü

Bazal metabolizma ölçümü, vücut hareket halinde değilken yaktığı enerjinin; yaş, boy, cinsiyet göz önüne alınarak hesaplanması prensibine dayanır. Vücudun; ısısını korumak, hücrelerini yenilemek, kan basıncını düzenlemek ve organ fonksiyonlarının sağlıklı bir biçimde devam etmesini sağlamak için yaktığı enerji, bazal metabolizma ölçümü sayesinde tespit edilir. Bir insanın yaktığı günlük enerjinin %50 ila 80'i bazal metabolizma tarafından harcanmaktadır. Tıpkı parmak izi gibi her insanın bazal metabolizma hızı da bir diğerinden farklıdır. Bazılarının yavaş bazılarınınki ise hızlı olabilir. Bu nedenle bir kişi kalori yakarak kilo vermek için aylar geçirirken bir diğeri birkaç haftada hedeflenen kiloya ulaşabilir. Tiroid hormonu olan tiroksin de bazal metabolizma hızını belirleyen önemli faktörlerdendir. Tiroksin hormonu arttıkça bazal metabolizma hızı artar. Uyku düzeni, stres düzeyi, kronik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar da bazal metabolizmayı ve dolayısıyla kilo kontrolünü etkiler. Yalnızca kilo vermek için değil sağlıklı beslenmek ve yaşamak için de bazal metabolizma hızının ölçülmesi, vücudun günlük kalori ihtiyacının belirlenmesi ve alışkanlıkların buna göre düzenlenmesi çok önemlidir.

Bazal metabolizma ölçümü nasıl yapılır?

Bazal metabolizma ölçümünden önce 8 saat boyunca bir şey yenilip içilmemesi gerekiyor. Ölçümden önce kişinin 10 dakika uzanması ve dinlenmesi isteniyor. Böylece vücut normal ritmine dönüyor. Ardından oksijen maskesi ile kişiye 15 dakika boyunca oksijen verilerek ağızdan soluması isteniyor ve vücut analiz cihazı kullanılarak bazal metabolizma hızı ölçülüyor. Böylelikle kişinin kilo vermek, sağlıklı ve fit kalabilmek için alması veya yakması gereken günlük kalori miktarı hesaplanıyor. Diyetisyen elde ettiği veriler ışığında kişinin yaşam biçimi, alışkanlıkları ve fiziksel aktivite rutinini de göz önünde bulundurarak bir beslenme programı ve diyet listesi oluşturuyor. Bu hesaplamalarda kişinin özel durumu da dikkate alınıyor. Örneğin sporcular, hamileler veya gelişim döneminde olanların metabolizma hızı buna göre hesaplanıyor. Diyetisyen yaptığı hesaplamalar ışığında kişiye özel bir diyet listesi hazırlıyor. Kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için hazırlanan beslenme programına ve diyet listesine sadık kalmak büyük önem taşıyor.

Beyaz Önlüklü, Siyah Stetoskoplu ve Mavi Doktor Dosyalı Bay ve Bayan Gülümseyen Doktor

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun, sizi arayalım!

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.