Son birkaç yıldır estetik trendleri iki uçta gidip geliyor. Bir tarafta varla yok arası, cildin kendi dokusunu düzeltmeye yönelik medikal estetik uygulamaları yer alırken diğer tarafta kalça ve meme büyütme operasyonları, minicik burunların hedeflendiği burun estetiği, çıkık elmacık kemikleri ve belirgin dudak dolgusu gibi yaptıranı bambaşka birine dönüştüren uygulamalar yer alıyor.

Teknoloji geliştikçe plastik cerrahinin imkanları da çeşitlenip zenginleşiyor. Peki estetik ve plastik cerrahide 2021 yılında bizi neler bekliyor? Covid-19 pandemisi hayatımızın diğer tüm alanlarını etkilemeyi başarmışken insanların güzellik ve estetik ihtiyaçlarını pek o kadar da değiştirmemiş olacak ki 2021 de mevcut trendlerin üzerine pek çok yeni uygulamanın eklendiği bir yıl olacak gibi görünüyor. Dudak dolgusu, saç ekimi ve meme büyütme uygulamalarının 2021’in de gözdesi olacağı şimdiden belli; dolgu ve botokslarda ise hemencecik benimsenecek yeni trendler kapıda.

Yaşlanmaya “kök”ten çözüm: Kök hücre uygulamaları

Kök hücre uygulamaları uzun yıllardır tartışılan, tedavide kişinin kendi hücrelerini kullanmaya yönelik, PRP’den çok daha etkin bir teknik. Bazı hastalıkların tedavisinde de önemli gelişmeler sağlayan kök hücreler; embriyonik hücreler ve yetişkin hücreler olarak ikiye ayrılıyor. Yetişkin kök hücreler vücuttaki yağ dokusunda bolca bulunuyor ve medikal bir prosedür ile ayrıştırılıp vücutta yaşlanma belirtisi gösteren bölgelere enjekte ediliyor. Vücudun kendi dokusu olması sebebiyle iyileşme ve adaptasyon süresi oldukça kısa olan bu uygulama, yaşlanmayı yavaşlatmak ve zamanla hasar gören dokuların yenilenmesi için kullanılıyor.

Teknolojiyle gelen estetik: Lazerle cilt yenileme (Laser skin resurfacing)

Lazer uygulamaları uzun yıllardır bizimle. Lekelerin giderilmesinden sivilce izlerinin yok edilmesine ve göz altı morluklarının azaltılmasına kadar lazer pek çok alanda başarısını kanıtlamış bir uygulama. “Laser skin resurfacing” denen lazerle cilt yenileme operasyonu ise hasar görmüş üst dokuyu soyarak alttan yeni ve taze derinin çıkmasını sağlıyor. İyileşme süresinin kısa olması, kliniğe yatış gerektirmemesi ve tatmin edici sonuçlar vermesi sebebiyle çok tercih ediliyor. Uygulamanın uzman bir dermatolog ya da bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekiyor. Tüm yüze yapılan uygulama ortalama iki saat sürüyor. Bir iki gün süren şişkinlik ve kızarıklık sonrası cilt yenileniyor ve elveda küçük kırışıklıklar, izler, lekeler ve düzensiz cilt tonu!

Doğal ve dayanıklı: Hyalüronik asit (resilient hyaluronic acid)

2021’in modası, dayanıklı hyalüronik asit. 2020’de adını hemen her yerde gördüğümüz, özellikle yaşlanma karşıtı kremlerde kullanılan hyalüronik asit, “değişime en az uğramış dolgu maddesi” olarak biliniyor. Bu maddenin vücudun kendi ürettiği hyalüronik aside oldukça yakın olması, alerjik reaksiyon riskini de azaltıyor. Cildin doğal ve genç görünümünü uzun süre korumak isteyenlerin tercih edebileceği bu uygulama; dudak dolgusu ve kırışıklıkların hafifletilmesinde oldukça sağlıklı ve estetik sonuçlar veriyor.

Botokstan iki kat etkili: DAXI

Kırk yaşın üzerinde olup da botoks yaptırmaya ihtiyaç duymayanları, yaşını göstermeyen şanslı azınlıktan saydığımız bir gerçek. Bir çeşit nörotoksin (sinir uçlarını etkileyen bir tür toksin) olan “botulinum”dan üretilen botoks, estetik duruşuna önem veren hemen herkesin hayatının bir parçası. İşte DAXI de botulinum’dan üretilen enjeksiyonların en yenisi. “Daxi botulinum toxin A” isimli bu madde botoksa göre daha stabil; bu yüzden de daha kalıcı sonuçları olanaklı kılıyor. Botoksun aksine DAXI uygulamasında kişiler senede sadece 2 enjeksiyona ihtiyaç duyuyor. Böylelikle botoks müdavimleri tek seferde daha uzun süre genç ve estetik bir görünüme sahip oluyor.

Genç bir bakış için: Göz kapağı estetiği

Üst göz kapağı estetiği, 2020’nin trend estetik uygulamaları arasındaydı. Göz kapağındaki fazla deriyi alarak göz kapağı düşüklüğünü gidermeyi amaçlayan uygulama, her ne kadar cerrahi bir operasyon da olsa iyileşme süresi oldukça kısa. Göz kapağı düşüklüğünün giderilmesi, ifadenin dramatik biçimde değişmesini ve gençleşmesini sağlıyor. Genellikle 35 yaş üstü kişiler tarafından tercih edilen göz kapağı düşüklüğü ameliyatı; saç ekimi, burun estetiği ve dudak dolgusu ile birlikte 2021’in en gözde estetik uygulamalarından biri olacak gibi görünüyor.