dudak-estetigi

Dudak dolgusunun dolgunlaştırma, şekillendirme, kontur belirginleştirme, asimetrik durumlarda, sarkmalarda, ince dudak çizgilerinde uygulanıyor. İşte dudak estetiği hakkında bilinmeyenler…

Dudağın kontürü, üst dudak ve alt dudak arasındaki dengeye dikkat çekmek gerekir. Üst dudak alt dudağın dörtte üçü kadar olmalı. Ağız köşeleri, dudak kenarlarının kıvrım açıları, dudak burun arası mesafe, dudak üstü bölgesinin eğimi, hatları ve açıları, dudak çevresi cildin durumu dudak estetiğinde bütün olarak ele alınmalıdır. Ayrıca dişlerin yapısı, rengi, sıralanışı, simetrisi, diş etlerinin yapısı, gülümseme, alt ve üst dişler arasındaki ısırma ilişkisi de doğrudan dudak şeklini etkiler. Dudak dinamik estetiğe sahip bir dokudur. Dudaklar hareket edebilmeli, mimiklere katılabilmeli, konuşma sırasında rahat kullanılmalı, yumuşak ve esnek olmalıdır. Bütün bunlara dikkat edilerek yapılan dudak yüz ile uyumlu olursa, estetik dudak oluşur.

Hızlı ve konforlu çözüm

Yaşa bağlı olarak, güneş ışınlan veya tekrarlanan mimik hareketleri nedeniyle, yüzümüzle birlikte dudaklarımızda da kırışıklıklar oluşabiliyor. Bu çizgileri gideren estetik uygulamalar arasında son yıllarda çeşitleri artan dermal dolgu maddeleri, özellikle hyalüronik asit içerenler etkili bir biçimde kullanılabilir. Dermal dolgu enjeksiyonları ile hem hacim kazandırıp, hem de kontür oluşturmak, hem çizgileri açmak mümkün. Diğer yandan, enjeksiyon sadece 10 dakikada tamamlanan kolay bir uygulama. Uygulama öncesinde, uyuşturucu etki gösteren kremler sürülerek 15 dakika içinde enjeksiyona başlanır. İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, aynaya bakıldığıııda değişiklik hemen fark edilebilir. Ağrıya gelince; günümüzde dolgu maddeleri içeriğindeki lidokain sayesinde daha konforlu bir müdahale yapıyoruz. Ördek dudak korkusu ile devam edersek; kişinin anatomik yapısına özel yaklaşımla, enjeksiyon miktarını ayarlayan deneyimli bir uzman hekim tarafından yapılan işlemler, güzel sonuç veriyor ve tuhaf görünümler ortaya çıkmıyor.

Kırışıklıklara da tedavi ediliyor…

Dudak dolgusu, ufak bir enjeksiyonla hastanın isteğine ve yüz karakterine uygun biçimlendirme veya hacim sağlıyor, bu işlemle dudak çevresindeki ince kırışıklıkları ve çizgileri de tedavi edilebiliyor. Dudak dolgularının kalıcı olmadığını, bu dolguların vücut tarafından zamanla eritildiğini de hatırlatmamız gerekir.

Kişinin yaşam tarzı ve metabolizması ile dış faktörler, dudak dolgusunun süresini belirler. İşlem sonrasında, kişilerin anatomik yapılarına göre hafif şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etkiler yaratsa da enjekte edilen madde, zaten vücutta cilt altında bulunan hyalüroııik asidi içerdiği için önemli risk teşkil etmez. Dudak dolgusu erkeklere de yapılır. Yaşla birlikte cilt altındaki hyalüronik asidin azalması sonucu cilt dolgunluğunu ve gerginliğini kaybederiz. Bu kayıp dudaklarda gevşeme ve incelme meydana getirebilir. Ancak buna karşın dudakları; doğru enjeksiyon teknikleri ile istenilen gibi, şekillendirmenin mümkün olur. Uygulamanın boş bir zamanda, çalışanlar için öğle arasında bile yapılabilir. Uygulama sonrasında rahatlıkla normal yaşama geri dönülebilir, sadece bir-iki saat çok sıcak içecekler içilmesi tavsiye edilmez.

Dudak dolgusunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlı değişir. Kişinin, işlem bittiğinde doğal görünmesi de çok önemlidir. Bunun için de hekimin teşhisi, deneyimi, kişinin yüzünün uzaktan ve yakından iyi değerlendirilmesi gerekir.

A. Klasik Dudak

Görünümde ve dudak yapısında radikal bir değişiklik arzu etmeyen, sadece hacim kazanmasını ve dolgunluk isteyen hastalarımızın en çok talep ettiği dudak dolgunlaştırma yöntemidir. Burada yaşlanma etkisiyle incelen ve sönen dudak yapısına tekrar hacim kazandırılır.

B. Rubina Dudaklar

Dudaklarını çok daha dolgun sevenlerin genellikle tercih ettiği rubina stili, klasik yöntemle birbirine benzerlik gösterir. Buradaki fark, rubina stilinde dudaklarına klasik dolguya göre daha fazla hacim kazanmasıdır.

C. Eve Stili Dudak Dolgusu

Daha çok alt dudağa yönelik bir uygulamadır. Ağız köşelerinde dudağın çizgisi kaybolduğu durumlarda tercih edilir ve bu bölgelere hacim kazandırılır.

D. Pierlique Dudaklar

Bu dudak modelinde sadece alt dudağa yoğunluk gösterilir. Alt dudak üzerinde iki inci tanesi gibi duran şişkinlik oluşturulur. Kısacası aşağıda bahsettiğimiz cupid stilinin alt dudak formudur. Ayrıca bu işlem dudaklara diğer stillere göre daha çekici ifade kazandırır.

E. Cupid Lip Stili

Üst dudaklarda iki inci tanesi oluşturma uygulamasıdır. Kişinin genel yüz çevresine genç bir görünüm sağlayan bebeksi bir stildir.

F. Melek Kanadı Dolgusu

Üst dudaklarda şekil değişikliğine giden bu uygulamada, vermilion denilen bölge dolgu maddeleriyle belirginleştirilir. Sade ve gösterişli bir dudak yapısını ortaya çıkaran bu biçimi de kadınlar çok seviyorlar.

www.esteworld.com.tr

dudak-estetigi-nedir