bleferoplasty

Göz altlarında oluşan torbalanmalar her yaştan insan için, özellikle de yarattığı yaşlılık etkisi nedeniyle sorun olabiliyor. Bleferoplasty ameliyatı ile bu bölgedeki tüm şikayetler pratik bir şekilde giderilebiliyor.

Alt göz kapağında genellikle, torbalanmalar nedeniyle şikayetler ortaya çıkabiliyor. Alt göz kapağı estetiği veya ‘bleferoplasty’ olarak adlandırılan estetik ameliyat da bu torbalanmaları, ciltteki gevşemeleri veya sarkıklıkları gidermek için yapılabiliyor. Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu‘nda göz kapağı estetiği ve özellikle alt göz kapağına uygulanan tedaviler  sıklıkla tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor.

HER YAŞA UYGULANABİLİYOR

Göz kapağı estetiğinde yaş sınırlaması olmamakla birlikte, ameliyat öncesi dikkatli muayene gerekmektedir. Başvuru yaşı genellikle 40’ın üzeri olsa da daha genç yaşlarda başvuranlar olmaktadır. 40’lı yaşların üzerindeki hastalarda genellikle cildin gevşekliği ile birlikte yağ torbalanmaları dikkat çekmektedir. Daha gençlerde cilt gevşekliği daha az görülmektedir.

HASTAYA GÖRE YÖNTEM SEÇİLİYOR

Alt göz kapağı ameliyatının karakteristik birkaç özelliği var;

  1.  Orbita diye adlandırılan göz çukurumuz içindeki yağların fıtıklaşması sonucu oluşan yağ torbası görünümü giderilmek için daha çok yağ çıkarılır ve ciltle daha fazla kombinasyon yapılır. Yağ çıkarmak için bazen göz kapağı içinden ‘transkonjonktival’, bazen kirpikli kenar altından ‘transsilyer’ yöntemlerle girmek gerekebilir. Bazen bunlar kombine edilebilir. Amaç alt göz kapağındaki torbalanmaları elimine etmektir. Yağ torbalanmaları direkt kesilip alınarak veya gözyaşı deformitesine (tear through) yayılıp transfer edilerek elimine edilebilir. Cilt çıkarma işlemi gerekmeyen göz kapağı içinden yapılan işlemde herhangi bir iz kalmaz çünkü kesi kapak içindedir.
  2. Bazen cilt sarkık veya gevşek olur ve çıkarmak gerekir. Hatta bazen gevşeklik o kadar fazladır ki daha gergin cilt elde etmek icin göz çukuru kemiklerine dikişle cildi tespit etmek (kantopeksi) gerekebilir. Bu durumda alt kirpikli kenarın 3-4 mm altında çizgi şeklinde iz kalabilir. Bu iz giderek azalır.
  3. Bazen yanak cildi ve yağ dokusunun yer çekimi etkisiyle aşağıya indiği ve yaşlı görünüm oluşturduğu hastalarda orta yüz germe ameliyatı alt göz kapağı ameliyatının klasik komponenti olabilir. Tüm bunlar için doktor ve hasta uyumu, karşılıklı beklentiler, hastanın dokusunun limitleri, ön analiz ve dikkatli muayene hayati önemdedir.

GENEL ANESTEZİ ALTINDA GÖZ ALTI CERRAHİSİ

Göz altı cerrahisi genellikle genel anestezi altında yapılıyor. Hastanın ortalama bir gece hastanede kalması yeterli oluyor. Ameliyat sonrası hastalara suni gözyaşı damlaları, antibiyotikli kremler veriliyor, ilk gece buz uygulanıyor.

Göz çevresindeki hafif morluk ve şişlikler bir hafta içinde giderek azalıyor. Hastalar işlerine giderken
veya dışarı çıkarken güneş gözlükleriyle çıkmalarını öneririz.

Bir hafta sonra kontrol muayenesi yapılır. Varsa dikişler alınır ve hasta normal hayatına döner.