gulusunuz-beyazlasin

Yüz estetiğinin en önemli bileşenlerinden biri olan ışıl ışıl bir gülümseme için dişleriniz yeterince beyaz değilse, diş beyazlatma uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Yaklaşık 20 yıldır güvenle uygulanan diş beyazlatma (bleaching) yöntemi, son yıllarda en sık başvurulan klinik işlemlerden biri haline geldi. Bunun nedeni günümüzün yoğun iletişim ve etkileşim ağı…

Bu şartlarda bireylerin estetiğe verdikleri önemin artması çok normal. Bizler bu noktada devreye girerek, hastalarımızın arzu ettikleri bembeyaz dişlere kavuşmalarına yardımcı oluyoruz.

NEDEN LEKELENİYOR?

Dişlerde oluşan lekelenmelerin birçok sebebi olabilir. Dişlerin rengi ilerleyen yaşla birlikte koyulaşıyor. Ayrıca kahve, çay ve kolalı içecekler de dişleri boyuyor. Dişlerin maruz kaldığı travmalar, eski ve düzgün yapılmamış protezler ve dolgular da renk değişimine neden oluyor. Dişlerin oluşum döneminde bilinçsiz olarak kullanılan ilaçlar veya aşırı florür tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabiliyor.

DİŞ BEYAZLATMA NEDİR?

Diş beyazlatma işlemi çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş veya yapısal olarak koyu renkte olan dişlerin mine ve dentin tabakalarında bulunan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi işlemini içeriyor. Kullanılan beyazlatma sistemlerinde aktif ajan olarak hidrojen peroksit ve karbamid peroksit kullanılıyor.

KİMLERE UYGULANABİLİR?

Beyazlatma işlemi hemen hemen herkese uygulanabiliyor. Ancak beyazlatma uygulamalarına başlamadan önce, başarıya etki eden faktörlerin teşhisi ve hastaya özgü tedavi planlamasının doğru şekilde yapılması gerekiyor. Ağız içerisinde yapılması gereken başka tedavilerin varlığında istenilen sonucun elde edilebilmesi için ağız ortamının beyazlatma işlemine hazır hale getirilebilmesi için ön hazırlık yapılıyor.

NASIL UYGULANIYOR?

Evde beyazlatma

Günümüzde iki tip beyazlatma yöntemi kullanılıyor. Bunlardan ilki hastanın kendi başına uygulayabileceği ev tipi beyazlatma tekniğidir. Bu yöntemde ölçü alınarak kendisine özel,  dişlerinin üzerine takabileceği ince plastik esaslı bir kalıp hazırlanıyor. Hasta kendisine verilen beyazlatıcı ajanı bu kalıp yardımıyla, tavsiye edilen süre boyunca kendisi uyguluyor. Tedavi yaklaşık 1 ila 4 hafta arasında tamamlanıyor. Ancak bu tekniğin uygulama safhaları hekimin kontrolü altında olmadığı için bazen istenilen sonuçlara ulaşılamayabiliyor.

Klinikte beyazlatma

İkinci teknik klinikte hekim tarafından uygulanıyor. Bu yöntemde dişleri çevreleyen dokular (diş etleri, dudaklar, dil vs.) özel separatörler ile korumaya alındıktan sonra dişler üzerine bir miktar jel uygulanıyor. Ardından jelin aktif hale gelmesi ve daha derin tabakalara nüfus edebilmesi için yüksek enerjili özel bir ışık kaynağından faydalanılıyor. Bu yöntem “fotokimyasal bleaching” olarak adlandırılıyor. Kullanılan özel ışık kaynağı nedeniyle sonuç sadece jel kullanılarak yapılan klasik beyazlatma tekniklerine göre daha başarılı oluyor. Genellikle 1,5-2 saatlik bir randevu diliminde 4-6 ton renk değişimi sağlanabiliyor. Beyazlatma işleminin detaylı bir diş taşı temizliği ve parlatma işlemi ile tüm dış renklenmeler uzaklaştırıldıktan sonra birbirini takip eden iki seans olarak uygulanıyor. İşlem uzman gözetimi altında gerçekleştiği için güvenli. Kullanılan beyazlatıcı ajanların diş minesi üzerine herhangi bir zararlarının olmadığı da yapılan klinik araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Beyazlatma işlemi sonrasında dişlerin eski renklerine dönüp dönmeyeceği kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Dişler her zaman için eskisinden daha beyaz hale geliyor ancak yaşlanmaya bağlı olarak zamanla renklerinde bir koyulaşma olabiliyor. Kişinin yeme-içme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve ağız hijyenine gösterdiği önem de bu süreci etkiliyor.

BAŞARILI BİR SONUÇ İÇİN  BUNLAR ÖNEMLİ:

  • Uygulamayı yapan hekimin tecrübesi ve bilgisi
  • Kullanılan beyazlatma tekniği
  • Kullanılan beyazlatma ajanının markası ve içeriği
  • Hastanın tedaviye başlarken beklentilerinin iyi anlaşılabilmesi
  • Hastanın beklentilerinin doğru şekillendirilmesi