Gelişen teknoloji ile birlikte meme büyütme operasyonlarında kullanılan silikon protezler de değişiklik gösterdi, göğüs estetiğinde 3. nesil protezler kullanılmaya başlandı.

Peki bu yeni nesil meme protezlerinin farkı ne?

cipli_protez_new

Nano yüzeye sahip olan çipli meme protezlerinin içerisinde bir çip yer alıyor. Bu çip sayesinde meme protezinin ne zaman yapıldığı, kim tarafından yapıldığı, kaç gr olduğu ve  etrafında herhangi bir enfeksiyon gelişip gelişmediği kolaylıkla tespit edilebiliyor. Bu noktada çipli meme protezlerini dijital bir kimlik olarak düşünmek mümkün. Protezdeki çip okutulduğunda ise silikonun üretim yeri ve tarihi, seri numarası, içinde bulunan kimyasalların oranı gibi verileri elde edilebiliyor. Bu çipler özellikle onkolojik vakalarda vücutta lokal olarak gelişen ani ısı değişimlerinin saptanmasını, enfeksiyon başlangıcını veya kontrol dışında erken dönemde oluşan bir kanamayı tespit etmede önemli rol oynuyor. Bu sayede meme kanserinin erken teşhis etmek de kolaylaşıyor. Kanserli dokudaki yüksek ısıyı tespit eden çip bir nevi erken uyarı sistemi gibi çalışıyor. Bunun yanı sıra çip, protezde zamanla oluşan yıpranma ve dezenformasyon gibi değişimleri de takip edebiliyor.

Çipli meme protezleri, dış kapsüllerindeki özel yapısı ile doğal meme dokusuna yakın bir görünüm elde edilmesini sağlıyor. Hem bu özelliği hem de meme sağlığının takibi açısından sağladığı avantajlar bakımından çipli meme protezleri sık tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.