Ozon tedavisi bağışıklık güçlendirici

Yaklaşık bir yıldır içinde bulunduğumuz pandemi süreci boyunca hemen hepimiz; alışveriş, kozmetik, seyahat gibi konuları bir kenara bırakıp sağlığımıza odaklandık. Sağlık hayatımızın merkezine yerleşti. İş ilişkilerimizden sosyal ve özel yaşamımıza; alışveriş listemizden, aldığımız hizmetlere kadar her şeye bu çerçeveden bakmaya başladık. Bağışıklık güçlendirici hemen her şey; doğal gıdalar, vitaminler ve egzersizler yaşamımızın bir parçası haline geldi. İnternet aramalarımız bile bu yönde şekillendi. En çok da “bağışıklık sistemi nasıl güçlenir” diye sorduk her şeyi bilen Google’a. İşte internette en çok arananların başında gelen bu sorunun yanıtı: Ozon tedavisi ( Ozon terapi ).

Pandemi sürecinde hemen hepimizin en çok sorduğu soru bağışıklık nasıl güçlendirilir oldu. Deri hastalıklarından enfeksiyon hastalıklarına kadar birçok durumda tamamlayıcı tedavi olarak kullanılan ozon tedavisi bu soruya verilebilecek en iyi yanıtlardan biri.

Ozon tedavisi nedir, dediğinizi duyar gibiyiz. Bir tamamlayıcı tıp tedavisi olan ozon tedavisini, bağışıklık sistemini güçlendiren doğal ve sağlıklı bir doping olarak tanımlayabiliriz. Son 20-25 yıldır özellikle hem Avrupa hem de ülkemizde çok popüler olan ozon tedavisi (ozon terapi), çok da yeni bir uygulama değil aslında. Atmosferde bulunan gazlardan biri olan ozon; antibakteriyel ve antioksidan özelliği ve herhangi bir yan etkisi olmaması nedeniyle yaklaşık yüz yıldır hem su ve gıda maddelerinin dezenfeksiyonunda hem de tıp alanında etkin bir şekilde kullanılıyor. Peki ozon tedavisi nasıl yapılır?

Ozon tedavisi nasıl yapılır?

Ozon tedavisi uygulamasıyla ilgili merak edilenlerin başında ozon tedavisi nasıl yapılır sorusu geliyor. Saf oksijen ve saf ozon birleşiminin kullanıldığı ozon terapisinde vücuttan 100-150 cc (1 su bardağı kadar) kan alınıyor. Alınan kanın içine ozon veriliyor. Ozonla mayalanmış olan kan, steril bir şekilde vücuda yeniden enjekte ediliyor. Kan vermek kadar basit olan uygulama 15-20 dakikada tamamlanıyor. Ozon terapisinin sağlığımız üzerinde istenilen etkiyi gösterebilmesi için her yıl, haftada iki kez olmak üzere 10 seanslık (5 haftalık) kür şeklinde uygulanması öneriliyor.

Soluduğumuz havada yaklaşık %21 oranında oksijen bulunuyor. Ozon terapisi uygulaması sayesinde kandaki oksijen oranı yüzde yüze kadar çıkarılabiliyor. Kanımıza karışan ozon; kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturan maddelerle reaksiyona girerek metabolizmayı hızlandırıyor. Alyuvar ve akyuvarları taşıyan plazma içindeki oksijen miktarını artırarak dokulara daha çok oksijen ulaşmasını sağlıyor. Hiçbir yan etkisi bulunmayan ozon gazı, tüm bunların yanı sıra vücuttaki virüs, bakteri, iltihap ve mantarları yok ediyor.

Bağışıklık güçlendirici, vücudumuzu yenileyen mucizevi yöntem: Ozon terapi faydaları

Pandemi sürecinde hemen hepimizin en çok istediği, en çok dikkat ettiği şey bağışıklık sistemimizin güçlü olması. Deri hastalıklarından enfeksiyon hastalıklarına kadar birçok durumda tamamlayıcı tedavi olarak kullanılan ozon tedavisinin faydalarının başında bağışıklık güçlendirici etkisi geliyor. İşte sağlıklı, güvenli ve oldukça doğal bir yöntem olması nedeniyle koruyucu hekimlik uygulamalarının başında gelen ozon tedavisi faydaları:

 • Bağışıklığı güçlendirerek mevsimsel grip ve diğer salgın hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Virüs, bakteri ve mantarların yapısını bozup yok ederek iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Vücudun oksijen seviyesini artırarak zindelik ve canlılık verir.
 • Kan sulandırıcı etkisi sayesinde kalp krizi riskini azaltır.
 • Detoks ve anti-aging özelliğiyle metabolizmayı gençleştirir.
 • Dokulardaki oksijen oranını artırarak cildi güzelleştirir, canlandırır ve parlaklık verir.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Karaciğer yağlanmasını azaltır ve diyabet tedavisini destekler.
 • Kanserin önlenmesi ve tedavisinde destekleyici bir uygulamadır.
 • Sedef ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkindir.
 • Kandaki nikotini temizleyerek sigaranın yan etkilerini azaltır.
 • Antioksidan etkisinden dolayı hücreleri korur, onarır ve yeniler.
 • Kas/iskelet sistemi hastalıkları ve eklem kireçlenmesi tedavisinde yardımcı olur.
 • 40 yaşından sonra erkeklerde görülen cinsel performans sorunlarında etkindir. Uygulama sonrası performansta ciddi bir artış yaşanır.
 • Kadınlarda hormonal dengeyi, böylelikle menopoz dönemini daha konforlu yaşamalarını sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.