Robotik Saç Ekiminin Avantajları

Modern tıp ve teknoloji gün geçmiyor ki bizlerin karşısına dertlerimize deva olacak, yaşamımızı kolaylaştırıp konforlu kılacak yeni bir gelişmeyle çıkmasın. İşte 21. yüzyılda kadın-erkek pek çok insanın muzdarip olduğu saç kaybı (kellik) sorununu kalıcı, hızlı ve oldukça başarılı bir şekilde çözen robotik saç ekimi de bu mutluluk ve umut verici gelişmelerden biri.

Robotik saç ekimi çok yeni bir teknoloji değil aslında; 2010 yılından bu yana etkin bir biçimde uygulanıyor. Saç ekimi alanında insanlığın ulaştığı en güncel teknoloji olan robotik saç ekimi bugün tüm dünyada sadece Japonya, Almanya, İngiltere, Amerika, İspanya, Yunanistan ve Türkiye’de mevcut. Ülkemizde yalnızca Esteworld’ün sahip olduğu robotik saç ekimi teknolojisi sayesinde kadın olsun erkek olsun; saç kaybı ve seyrekleşmesi yaşayan herkes hızlı, konforlu, ağrısız ve güvenilir bir şekilde ömür boyu kullanabileceği sağlıklı ve gür saçlara sahip olabiliyor. Sedasyon ve tıraşsız saç ekimi gibi konforu ve memnuniyeti artıran diğer yöntemlerle de kombine bir şekilde uygulanabilen robotik saç ekimiyle herkes, hayat kalitesinden ödün vermeden saç kaybı sorununu eski fotoğraflarda bırakıyor.

Saç ekiminde robotik cerrahi noktasına gelinmiş olması hemen hepimiz için iyi bir haber. Çünkü dünya genelinde her 10 erkekten 7’si, her 10 kadından ise 4’ü saç dökülme sorunu yaşıyor. Yani kısacası genetik etkenler, ileri yaş ve stres gibi nedenlerle yaşanan saç dökülmesi, neredeyse hepimizin ortak sorunu. Ve şimdi bu sorunu kalıcı bir biçimde çözen ve insanları hep hayal ettikleri doğal ve sağlıklı saçlara kavuşturarak yaşam motivasyonlarını ve kendilerine güvenlerini artıran robotik saç ekimi cerrahisi var. Üstelik tüm avantajlarıyla…

Tüm dünyada “saç ekiminde en etkili yöntem” olarak kabul edilmiş olan robotik saç ekiminin sağladığı avantajlara gelin birlikte göz atalım.

1. Optik gözler sayesinde en yüksek verim

Safir FUE saç ekimi yönteminin kullanıldığı robotik saç ekiminde, saç kökleri donör bölgeden robotun çok hassas mikromotorları ile toplanıyor. Robotun optik okuyucuları saniyede 300 kare fotoğraf çekerek ekrana girilen veriler ışığında, donör bölgeden en sağlıklı ve en uygun kökleri, sıfıra yakın hata payıyla toplamaya başlıyor. Robotun, saç köklerini 10 bin kat büyütebilen optik okuyucusu, cilt altındaki kökün açısını çok net bir şekilde görüp sağlıklı kıl köklerini, çıkış yönüne uygun bir şekilde; kırmadan, zedelemeden ve yanlardaki köklere zarar vermeden neredeyse sıfır hatayla toplayabiliyor. Böylelikle hem toplanan kökler hem de o bölgedeki diğer kıl kökleri zarar görmüyor. Bu ise iyileşme sürecini kısaltırken saç ekiminden alınacak olan verimi maksimum seviyeye çıkarıyor.

2. En sağlıklı köklerle güçlü ve dolgun saçlar

Robotik saç ekiminde, robotun optik okuyucuları donör bölgeden en sağlıklı ve ekim için en uygun kökleri topluyor. Sağlıklı kökler, ekildikleri bölgeye daha hızlı ve sağlam bir şekilde tutunuyor. Köklerin yerleştirildikleri kanala güçlü bir şekilde tutunması düşük olan dökülme riskini neredeyse sıfıra indiriyor. Sağlıklı kökler yerleştirildikleri yerdeki deri dokusuyla hızlıca bütünleşerek kısa zaman içinde büyümeye başlıyor. Böylelikle saç kaybı yaşayan kişi yaklaşık 6 ay gibi bir süre içinde dolgun ve sağlıklı saçlara sahip oluyor.

3. Kusursuz açı ile en estetik görünüm

Robotik saç ekimi teknolojisinde saç ekimi robotu, en verimli sonuçların alınması için hangi bölgeye kaç kök ekileceğini, köklerin yerleştirileceği kanalların hangi bölgede kaç derece açıyla açılacağını, 1 cm2’ye kaç kök ekileceğini üç boyutlu olarak planlıyor. Ve bu planlama doğrultusunda ekimin yapılacağı alana kalem formundaki safir cevheriyle küçük, pürüzsüz mikrokanallar açıyor. Bunlar öyle küçük kanallar ki saç derisi, ekim yapıldıktan birkaç gün sonra iyileşiyor; en fazla bir hafta sonra ise yapılan işlemden hiçbir iz kalmıyor. Kanalların doğru açıyla açılması, ekilen köklerin deriye sağlıklı bir şekilde tutunmasını, dökülmemesini ve yeriyle bütünleşip hızlıca uzamasını sağlıyor. Ayrıca kanalların açısı doğru olduğu için ekilen saç da kişinin kendi doğal saçıyla uyumlu ve estetik bir şekilde uzuyor. Böylece saç ekimi yaptıran kişi, kendi saçlarıyla ayırt edilemeyecek doğallıkta gür ve sağlıklı saçlara sahip olabiliyor.

4. Daha küçük alanlara, daha çok ve sık saç ekimi

Saç ekimi robotunun en yüksek verimi alabilmek için hangi bölgeye kaç kök ekileceğini, köklerin yerleştirileceği kanalların hangi bölgede kaç derece açıyla açılacağını, 1 cm2’ye kaç kök ekileceğini üç boyutlu olarak planladığını belirtmiştik. Robot, bilgisayar tabanlı bu planlama sayesinde çok küçük alanlara dahi çok sık kanal açabiliyor. Üstelik milimetrik bir ölçüm yaptığı için dar alanlarda bile en doğru açıyla kanal açılmasını sağlayabiliyor. Doğru açıyla, diğer köklere zarar vermeden, sık bir biçimde yapılan saç ekimi, uygulamayı yaptıran kişinin kısa zamanda dolgun, parlak ve doğal görünümlü saçlara sahip olmasını sağlıyor.

5. Hız, konfor, verim ve estetik bir arada

Saç ekimi alanında dünyada başarıyla kullanılan en güncel teknoloji olan robotik saç ekimi, kendisini tercih eden kişileri sosyal yaşamlarından ve sevdiklerinden koparmadan dolgun, güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşturuyor. Robotik saç ekimi yaptırmak isteyen herkes, hayatının sadece 7 saatini ayırarak yaşam boyu severek kullanacağı dolgun ve ahenkle ışıldayan saçlara sahip olabiliyor. Klinik ortamda, robotik saç ekimi alanında uzman bir hekim ve ekibi tarafından gerçekleştirilmesi gereken uygulama ile hem donör hem de hedef bölge hızlıca iyileşiyor, ekilen saçlar daha hızlı bir şekilde tutunup uzamaya başlıyor. Kısacası tercihini robotik saç ekiminden yana yapan herkes hızlı, konforlu ve sağlıklı bir şekilde, estetik açıdan hayal ettiğinin ötesinde bir görünüm kazanıyor.