silikon-meme-protezleri

Eğer hacminden memnun olmadığınız veya çeşitli sebeplerle şekli bozulan memenizden şikayetçiyseniz kısa bir internet aramasıyla silikon meme protezleri başlıkları altında yüklü bir bilgi hazinesine ulaşabilirsiniz. İnternette rastladığınız doğruluğu şüpheli bilgiler nedeniyle hep hayalini kurduğunuz göğüslere kavuşmak için bir plastik cerrahi uzmanının kapısını çalmaktan çekiniyorsanız, eğrisi ve doğrusuyla silikon meme protezleri hakkındaki gerçekler hakkında sizi bilgilendirmek isteriz.

Silikon maddesi vücuda zararlıdır, kanser yapabilir: YANLIŞ

Silikon maddesi kimyasal olarak Polisiloksan adıyla bilinir ve kimyasal özellikleri nedeniyle insan vücuduna oldukça uyumludur. İlk olarak 1962 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde meme büyütmek maksadıyla uygulanan silikon protezler o günden bu yana 2 milyona yakın kadına uygulanmış durumdadır. Gerek Türkiye’de gerek Dünya’da kullanılan seçkin markalara ait, FDA onaylı silikon protezlerin kansere sebep olmadığı bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.

Silikon ile göğüs büyütme yaptırırsam emzirebilir miyim: EVET

Silikon protezler için açılan cepler kas altında, kas üstünde veya her ikisinin kombinasyonu olan “Daul Plan” adı verilen bir planda olabilir. Ameliyat sonrası anormal bir durumla karşılaşılmadığı müddetçe, hangi plana konulursa konulsun, meme büyütme ameliyatı sonrasında oluşan gebeliklerinizde emzirme kaybı yaşamanız pek mümkün değildir.

meme-protez

Silikon protezler patlar mı: HAYIR

Silikon protezler günümüzde kullanılan özel kıvamı ve dış kabuğunun yapısı nedeniyle patlamazlar. Çok uzun yıllar vücutta kalan silikon protezlerin dış kabuğunda aşınmalar ve buna bağlı olarak yırtılmalar meydana gelebilir ancak silikon maddesi dağılmayan bir özelliğe sahip olduğu için dış kabuğun yırtılması sağlık açısından sorun teşkil etmez. Bazı durumlarda silikon protezi yenisiyle değiştirmek gerekli olabilir.

Silikon protezleri hayat boyu kullanabilir miyim: HAYIR

Silikon protezler göğüslere şekil vermek için kullanılan tıbbi araçlardır ve belirli bir kullanım ömürlerinin olması doğaldır. Bu sürenin ne kadar uzun olacağı ise vücudunuzla silikon maddesinin anlaşmasına bağlıdır. Tüm vücutlar yabancı maddelere karşı enflamasyon adı verilen bir çeşit hücresel reaksiyon geliştirirler. Eğer meme büyütme sonrası silikon maddesine karşı vücutta aşırı bir tepki oluşursa kapsül kontraktürü adı verilen bir durum gelişir ve silikon protezlerin yenisiyle değiştirilmesi gerekebilir. Kapsüler kontraktür adı verilen budurum %3,6 oranında yani konulan her 100 protezin ortalama 4 tanesinde gelişir, yani nadir sayılabilir. Silikon protezler etrafında oluşan bu reaksiyonun birçok sebebi vardır. Bunlardan biri enfeksiyondur. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı yapılırken steriliteye ciddi şekilde dikkat edilmelidir. Bunu sağlayacağına emin olmadığınız yerlerde bu ameliyatı yaptırmamalısınız.

Meme büyütme ameliyatı çok ağrılıdır: HAYIR

Meme büyütme ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat değildir ve ameliyat sonrası 48 saat sonra gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Güç sarfı fazla olan işler ve göğüs kaslarını aktif olarak çalıştıran sporları ise ameliyattan 6 hafta sonra rahatlıkla yapabilirsiniz.

Meme büyütme sonrası çok iz kalır: YANLIŞ

Meme büyütme işlemi yapılırken en sık kullanılan kesi meme altında olandır. Bu kesi ortalama 4 cm uzunluğunda olup, büyüyen memeniz göğüs duvarına doğru katlanacağı için bu katlantının altında kalır ve neredeyse görünmez. Daha az kalacağı düşüncesiyle koltuk altından veya meme başından yapılan kesilerle bu ameliyatı yapmak yukarıda bahsettiğimiz kapsül kontraktürü riskini artırabilmektedir. Bu durum klinik çalışmalarla ispat edilmiştir. Zaten göremeyeceğiniz bir iz için çok fazla endişe duymanıza gerek yok, rahatlayın!

Haydi masa başından kalkın, kaynağı bilinmeyen bilgilere inanmayı bırakıp bir plastik cerraha muayene olmayı ertelemeyin. Küçük şeyleri dert etmeyin. 🙂

silikon-meme-protezler