Gizli Resim

FUE SAÇ EKİMİ

FUE Saç Ekimi

FUE yöntemi ile saç ekimi nedir?

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), saç ekimi deyince ilk akla gelen yöntemlerden biridir. FUE yönteminin özelliği saç derisinde kesi yapılmamasıdır; bu durum da hem operasyon esnasında hem de iyileşme sürecinde avantaj sağlar. Ayrıca operasyon sonrasında yara ve kesi izi kalmayacak olması da hastalar açısından tercih edilmesini artırır.

FUE yönteminin aşamaları nelerdir?

İşlem lokal anestezi altında yapılır. Nakledilecek saçların alınacağı bölge işlem için hazırlandıktan sonra uygun durumdaki saç kökleri tek tek toplanır. FUE motoru aracılığı ile 1 mm'den küçük (0,6 mm-0,8 mm arası) kesi uçları ile kök toplama işlemi gerçekleştirilir. Alınan foliküller (Greft ) 2-3 kılı içerir. Bu sırada köklerin zarar görmemesi çok önemlidir. Saç nakli sırasında donör bölgeden binlerce kök çıkarılacağı için kullanılacak ucun küçüklüğü bölgenin iyileşme sürecini etkiler.

Tüm kıl kökleri toplandıktan sonra ayrılma ardında da ekime geçilir. Ekim işlemi için çok dikkatli bir şekilde kanallar açılması gerekir. Kanal açılması en az kök toplanması kadar hassasiyet ve deneyim isteyen bir işlemdir.

Son zamanlarda kanal açılırken punch sistemi yerine tercih edilmeye başlayan lateral slit yöntemi saçın yapısına uygun kesileri atarak, hastanın saç kökü büyüklüğüne, uzunluğuna uygun kanalların açılmasını sağlar. Doğru büyüklük ve derinlikte açılmış kanallar saç ekiminde nakledilen saçların çıkma oranını etkiler.

Diğer önemli konu ise saç folikülünün nakledileceği kanalın açısıdır. Doğal saç şeklinin yakalanmasında en büyük etken olan açılar, başın her bölgesinde farklı verilmelidir. Aksi takdirde saçlar istenilen şekli almayacaktır. Doğallığın yakalanması için bir diğer etken de saç çizgisinin doğru belirlenmiş olmasıdır. Alın bölgesi ve saçların başladığı bölge doğru oranlarla hesaplanmalıdır.

Operasyon sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Operasyon sonrasında tıpkı Robotik Saç Cerrahisi ve DHI yönteminde olduğu gibi ilk gün kontrol, arkasından 48 saat sonra yıkama işlemlerine geçilir ve diğerlerinde olduğu gibi 10 gün boyunca devam eder. Ekimi yapılan saç köklerinden çıkan saçlar 2-3 hafta içinde uzama gösterir ancak daha sonra saçlarda dökülme görülür. Bu durum geçicidir. Birkaç haftalık dinlenme evresinden sonra saçlar yeniden uzamaya başlar ve 6. aydan sonra normal halini alır. Bazı bölgelerdeki saçların bu duruma gelmesi daha uzun sürebilir.

Robotik Saç Cerrahisi ve DHI yönteminde de olduğu gibi FUE’de de işlemi yapan uzmanların deneyimi çok önemlidir. Esteworld’de FUE yöntemi Dr. Servet Terziler ve ekibi tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Beyaz Önlüklü, Siyah Stetoskoplu ve Mavi Doktor Dosyalı Bay ve Bayan Gülümseyen Doktor

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun, sizi arayalım!

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.