GLUTATYON

GLUTATYON NEDİR

Glutatyon insan vücudunda bulunan ve üç önemli aminoasitten (glutamat, sistein ve glisin) oluşan, antioksidan özelliğe sahip doğal bir enzim. Vücudumuzdaki zararlı kimyasal ve ağır metaller gibi toksik maddelerle savaşan glutatyon ayrıca hücrelerimizin enerji santralleri olan mitokondrilerin sağlıklı bir şekilde çalışması için de çok gerekli. Tüm bu özellikler bir yana glutatyon asıl gücünü vücuttaki antioksidanları aktif hale getirmesinden alıyor. Metabolizmamızdaki toksik, kanserojen maddeleri hücrelerimize ve DNA'mıza zarar vermeden ortadan kaldırıp sağlıklı hücrelere dönüştürerek vücudumuzu başta kanser olmak üzere pek çok hastalıktan koruyor.

Sağlıklı bir insanın vücudunda yaklaşık 10 gram glutatyon bulunuyor. Gıdalardan alabileceğimiz glutatyon miktarı ise günlük en fazla 100-150 miligram. Bu miktar modern yaşamın getirilerinden olan sağlıksız yaşam koşulları ve kötü beslenme, şehir hayatında maruz kaldığımız toksik maddeler ve soluduğumuz kimyasallar nedeniyle azalıp yetersiz seviyelere düşebiliyor. Ayrıca yüksek kan şekeri, aşırı alkol tüketimi, obezite ve yaşlanma da "vücudumuzun temizlik görevlileri" veya "bağışıklık sistemimizin orkestra şefi" olarak tanımlayabileceğimiz glutatyonun azalmasına sebep oluyor. Glutatyon seviyesi özellikle 30'lu yaşlardan itibaren azalmaya, vücudumuzdaki detoks işlevleri azalmaya ve bağışıklık sistemimiz zayıflamaya başlıyor. Bu ise vücudumuzun, aslında en çok ihtiyaç duyduğu yaşlanma döneminde savunmasız kalmasına yol açıyor. Glutatyon eksikliği vücutta zamanla kalp ve tansiyon hastalıkları, romatizmal rahatsızlıklar, görme sorunları ve cilt problemlerine neden oluyor. İşte bu noktada glutatyon nedir sorusu kadar glutatyon serumu nedir ve glutatyon C terapisi nasıl yapılır sorusu da gündeme geliyor.

Glutatyon C terapisi nasıl yapılır?

Sağlıklı ve zinde olmak, hastalıkları önlemek ve yaşlanma etkilerini en aza indirmek için bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız, dolayısıyla bu sistemi güçlendiren terapileri hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerektiği bir gerçek. İşte glutatyon C terapisi, vücudumuzun bağışıklık sistemini yöneten glutatyon enzimi ile metabolizmamızı hastalıklara karşı koruyan ve hücre yenilenmesini destekleyen en önemli antioksidanlardan olan C vitaminiyle oluşturulmuş olan kombine; şifa ve güç dolu bir tamamlayıcı tıp tedavisi. Vücuda damardan C vitamini yüklemesi, uzun yıllardan bu yana tüm dünyada güvenle uygulanan bir yöntem. Bu uygulamanın glutatyonla birleştirilmesi ise C vitamininin etkisini çok daha güçlü bir biçimde göstermesini sağlıyor.

Klinik ortamda, doktor gözetiminde gerçekleştirilmesi gereken terapide; glutatyon ve C vitamini vücuda serum içinde, damardan direkt olarak veriliyor. Tamamen acısız olan işlem 15-20 dakika sürüyor. Oldukça kısa bir sürede gerçekleştirilen C vitamini ve glutatyon serumu uygulamasında kişiler, günlük hayattan kopmadan hayatına kesintisiz olarak devam ediyor. Hedeflenen sonucun kaç seansta alınabileceği, tedavi öncesi yapılan konsültasyonla belirleniyor. Glutatyon serumu ve C vitamini takviyesinin kaç seans yapılacağı kişinin yaşına, vücut yapısına ve sağlık sorununa göre değişkenlik gösteriyor. Genellikle 4-12 seansta istenen sonuçlar alınıyor. Glutatyon C terapisinin herhangi bir sağlık sorunu olmayanlara her yıl, haftada bir kez olmak üzere 5 seanslık (5 haftalık) kür şeklinde uygulanması tavsiye ediliyor.

Glutatyon C terapisinin faydaları

Tüm dünyada, tamamlayıcı tıp alanında yaygın olarak kullanılan ve koruyucu hekimlik uygulamalarının başında gelen glutatyon C terapisinin faydaları:

 • Bağışıklığı güçlendirdiği için başta enfeksiyon (soğuk algınlığı, grip, covid-19 gibi) olmak üzere pek çok hastalığa karşı güçlü bir koruma sağlar.
 • Vücudu toksik maddelerden temizlediği ve hücre yenilenmesini artırdığı için kronik yorgunluğu alarak zindelik verir.
 • Kandaki nikotini temizleyerek sigaranın yan etkilerini azaltır.
 • Dolaşım sistemi hastalıklarının tedavisinde etkindir.
 • Nefesi açarak solunum yolu hastalıklarının tedavisini destekler.
 • Başta sedef olmak üzere cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde tümör oluşumuna ve kansere karşı koruma sağlar.
 • Yenilenmesini destekleyerek karaciğer hastalıklarının tedavisinde etkin rol oynar.
 • İnsülin direncinin, dolayısıyla şeker hastalığının tedavisini destekleyici bir uygulamadır.
 • Kadın ve erkek fertilizasyonunda (döllenme) etkindir.
 • Parkinson hastalığının belirtilerini gözle görülür biçimde azaltır.
 • Detoks ve anti-aging özelliğiyle metabolizmayı gençleştirir.
 • İnflamasyonu yok ederek kas ve eklemleri güçlendirir; romatizmal hastalıkların tedavisini destekler.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için obezite tedavisini destekler, kilo vermeye yardımcı olur.
 • Alerjenlere karşı tedavide destekleyici bir uygulamadır.
 • Hücre yenilenmesini hızlandırarak cilt tonunu dengeler. Cildin daha aydınlık ve genç görünmesini sağlar.
Beyaz Önlüklü, Siyah Stetoskoplu ve Mavi Doktor Dosyalı Bay ve Bayan Gülümseyen Doktor

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun, sizi arayalım!

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.