KİMYASAL PEELING

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling çeşitli kimyasal ajanlarla deriye peeling uygulanmasıdır. Cildin daha sağlıklı canlı tabakasının ortaya çıkması için üst tabakanın soyulmasını ve dökülmesini sağlama işlemine peeling denir. Kimyasal Peeling; cildin yıpranmamış, sağlıklı olan tabakasını örten yıpranmış tabakanın, soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak, zemindeki daha sağlıklı ve canlı tabakanın ortaya çıkarılması işlemidir. Sonuç olarak daha canlı, daha taze, daha gergin ve düzgün bir cilt ortaya çıkar. Kimyasal peeling, çeşitli asidik ve bazik kimyasal ajanlar peeling amacıyla deriye uygulanmasıdır.

Uygulama

Şeker pancarındaki glikolik asitlerle ve sütte bulunan laktik asitlerle uygulanabilir. Yaygın kullanım olarak yüzeysel kimyasal peeling şeker pancarından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA) dır. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçerler. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını artırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.

Salisilik asitlerle (BHA) yapılan peelingde ise bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi etkiler. Daha çok akne, siyah nokta ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir.

5–10 dk. süren bir peeling işlemi 2–4 haftalık aralıklarla yenien yapılır. 6-8 seans sonra ciltteki düzelme fark edilebilir. Peeling işlemi sonrası, kabuklar oluşursa soyulmamalıdır, güneşten mutlaka kaçınmalıdır, doktor tarafından verilen nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Beyaz Önlüklü, Siyah Stetoskoplu ve Mavi Doktor Dosyalı Bay ve Bayan Gülümseyen Doktor

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun, sizi arayalım!

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.