SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Sağlıklı olmanın, iyi yaşamanın ve hissetmenin temel prensibi hiç kuşkusuz sağlıklı beslenmek. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme, başta hayati fonksiyonların devamlılığı olmak üzere zihin ve beden sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Kaliteli, sağlıklı ve mutlu yaşamın sürdürülebilir olması için sağlıklı beslenmenin de dönemsel bir durum değil bir yaşam biçimi olarak görülmesi ve uygulanması gerekiyor. Kısa süreliğine uygulanan diyet listesi, dönemsel bir iyileşme sağlasa da eğer kişi sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi olarak hayatının bir parçası haline getirmemişse kilo vermek adına gösterilen tüm gayretler yetersiz ve geçici oluyor. Dolayısıyla sağlıklı beslenmenin anne karnından başlayıp yaşamın sonuna kadar devam eden, bilinç ve disiplin gerektiren bir süreç olduğunu kavramak çok önemli.

Sağlıklı beslenme bizi, bugün dünyanın en ölümcül hastalığı olan obeziteye karşı koruduğu gibi gelişim bozukluğundan, solunum ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından, diyabetten, yüksek tansiyondan, kemik ve eklem sorunlarından, kalp-damar hastalıklarından da koruyor. Ayrıca yaşlanma etkilerini de belirgin bir biçimde geciktiriyor. Dengeli ve düzenli beslenme sayesinde yaşamımızı sağlıklı olarak sürdürmek bir yana cildimiz, saçlarımız, tırnaklarımız; kısacası tüm bedenimiz güzelleşiyor. Kendimizi hem ruhen hem de bedenen daha hafif, yenilenmiş ve güçlü hissediyoruz.

Kişiye özel diyet listesi

Yaşam kalitesini artırmanın yolu sağlıklı beslenmeden, sağlıklı beslenmenin yolu ise size özel hazırlanmış bir diyet listesi ve programından geçiyor. Ancak diyet listesi ve programının çevreden duyulan kulaktan dolma bilgilerle değil, bir diyetisyen rehberliğinde hazırlanması ve onun takip ve kontrolünde uygulanması gerekiyor. Çünkü metabolizma faaliyetlerine uygun olmayan diyet listesi ve programı, geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Beslenme uzmanı yönetiminde gerçekleştirilen diyetlerde ise diyetisyen öncelikle sizinle bire bir görüşüp yaşam biçiminizi, günlük rutininizi ve beslenme alışkanlıklarınızı not ediyor. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenize ve kilo almanıza yol açan etmenleri saptıyor. Ardından metabolizma hızınızı ve beden kitle endeksinizi ölçüp vücudunuzdaki yağ, kas ve su miktarını belirliyor. Tüm bu veriler ışığında sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için kaç kilo vermeniz -bazı durumlarda ise almanız- gerektiğini belirliyor; metabolizmanıza ve yaşam tarzınıza uygun bir beslenme programı ve diyet listesi hazırlıyor. Beslenme programı her hafta bir kilo vereceğiniz şekilde düzenleniyor. Örneğin 12 kilo vermesi gereken bir kişi için 12 haftalık bir diyet listesi hazırlanıyor. Diyetisyeniniz sizinle her hafta bire bir görüşerek süreci yakından takip ediyor. Her hafta yağ ve kas oranlarınız yeniden ölçülerek aldığınız yol ve geldiğiniz nokta tespit ediliyor. Diyet listesi geldiğiniz noktaya bağlı olarak metabolizmanızı şaşırtmak amacıyla her hafta yenileniyor. Tüm bu süreçte metabolizmanızın nasıl çalıştığını, nelerin size iyi gelip nelerin gelmediğini, sağlıklı olmak ve iyi hissetmek için nasıl beslenmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Yeniden kilo almanızı önlemek ve sağlıklı beslenmeyi sürdürülebilir kılmak için ideal kilonuza ulaştıktan sonra dahi beslenme rutininizi bu bilgiler ışığında düzenlemeniz gerekiyor.

Yalnızca kilo vermek isteyenler değil; sağlıklı kilo almak isteyenler, kondisyonuna önem veren sporcular, doğru beslenmek isteyen şeker hastaları, hamilelik döneminde hem kendisi hem de bebeğinin sağlıklı beslenmesini amaçlayan bilinçli anneler de diyetisyenlerden danışmanlık alarak hayatımızın en önemli parçası olan beslenme konusunda kendine sağlıklı, sürdürülebilir ve doğru bir yol haritası çiziyor.

Beyaz Önlüklü, Siyah Stetoskoplu ve Mavi Doktor Dosyalı Bay ve Bayan Gülümseyen Doktor

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun, sizi arayalım!

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.