VÜCUT KOMPOZİSYON ANALİZİ

Vücut Kompozisyon Analizi

Vücut Kompozisyon analizi, BIA adı verilen, el ve ayaklara temas eden elektrotlar yardımı ile yapılan elektriksel ölçümler ile vücut suyu, yumuşak doku ve yağ miktarlarının ölçülmesi işlemidir. Bu test Inbody testi olarak da bilinir.

Inbody Testi Neden Yapılmalıdır?

Bu test sayesinde vücudunuzun yağ-kas dengesini kontrol edebilir, yaşam ve beslenme tarzınızın ne derece sağlıklı olduğunu çıkan sonuçlarda görebilirsiniz. Amaç diyet ve spor programları hazırlanırken doğru ve güvenilir verilerden referans alarak, hastaların sağlıklarını tehlikeye atabilecek programlardan kaçınmak ve programların devamı esnasında hastalarında görülebilecek istenmeyen etkilere anında müdahale edebilmektir. Diyet yaparken amaç yağ dokusunu azaltarak kilo vermektir ancak hatalı diyet vücudunuzda kas kaybına neden olabilir. İstenildiği taktirde sonuçların çıktısı alınabilir ve anlaşılır bir dile sahiptir. Bilgisayar ortamında da muhafaza edilerek sonuçlar kolay karşılaştırılabilmektedir.

Vücut Kompozisyon Analizi Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu testin temeli bioelektriksel akım ölçümü olduğu için vücuttaki iletkenliği etkileyebilecek faktörler sonuçları da etkiler. Bu nedenle;

  • Test sabah, aç karınla mümkünse daha önce yapılan testlerle aynı saatte yapılmalıdır.
  • Teste hafif giyecekler giyerek gelinmelidir.
  • Testten 4 saat önce banyo, sauna ve aktif spor yapılmamalıdır.
  • Testten 4 saat önce kafeinli içecekler tüketilmemelidir.
  • 24 saat önce alkol alınmamalıdır.
  • Kalp pili kullanan kişilere test yapılmamalıdır.
  • Vücudunda protez bulunan kişilere tavsiye edilmemektedir.
Beyaz Önlüklü, Siyah Stetoskoplu ve Mavi Doktor Dosyalı Bay ve Bayan Gülümseyen Doktor

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun, sizi arayalım!

KVKK metnini okudum, onaylıyorum.